X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: tajemniczy hakerzy robią biznes na polskich wizach

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 07:30
By dostać polską wizę, trzeba zarejestrować się na stronie konsulatu. Jednak w praktyce jest to niemożliwe. - W ciągu kilku minut tajemniczy pośrednicy są w stanie zablokować wolne terminy na miesiąc do przodu. Potem drogo je sprzedają – relacjonują autorzy artykułu w ”Gazecie Wyborczej”. Gazeta dodaje, że za sprawą stoją najpewniej białoruskie władze, a polskie MSZ jest bezsilne.
Białoruś: tajemniczy hakerzy robią biznes na polskich wizach
Foto: sxc.hu

Na pośrednictwie w załatwianiu polskich wiz mogli w zeszłym roku zarobić nawet kilkanaście milionów dolarów – szacuje „”Gazeta Wyborcza”.

Autorzy artykułu opisują mechanizm działania białoruskich hakerów. Interes polega na sprzedawaniu ustalonych wcześniej terminów rozmów w polskich konsulatach. Kiedyś na wizach zarabiali nieuczciwi i obrotni ”informatycy-hakerzy”, ale teraz biznes przejął w swoje ręce ktoś inny.

A kto? Jak komentują rozmówcy „GW”, nie wydaje się jednak możliwe, aby pośrednik załatwiający hurtowo wizy nie miał wpływów u państwowego dostawcy białoruskiego Internetu, a o sprawie muszą wiedzieć również służby, to znaczy KGB i centrum nadzorujące Internet przy prezydencie (Operacyjno-Analityczne Centrum przy prezydencie).

Rejestracja zablokowana

Jak Białorusin może dostać polską wizę? Teoretycznie wystarczy, by Białorusini, którzy chcą dostać wizę, zarejestrowali się na stronie by.e-konsulat.gov.pl. W sieci wypełnia się wniosek wizowy i rezerwuje spotkanie z konsulem w jednym z trzech konsulatów na Białorusi: w Grodnie, Mińsku czy Brześciu. Terminy są na miesiąc do przodu.
A jak wygląda to w praktyce?  Jak zaobserwowała gazeta, gdy grodzieński konsulat otwierał zapisy na spotkania na następny miesiąc (zwykle dzieje się to w drugą sobotę poprzedniego miesiąca), na jego stronę nie dawało się wejść. A gdy po jakimś czasie zaczynała działać, okazywało się, że wszystkie terminy u konsulów są już zajęte. Rozmówcy gazety potwierdzają, że podobna sytuacja to dziś niemal norma we wszystkich placówkach. W ciągu kilku minut pośrednicy, których Białorusini nazywają hakerami, są w stanie zablokować wolne terminy na miesiąc do przodu.
Kto blokował rejestrację, a kto robi to teraz?

”Gazeta” dotarła do informatyka, który wcześniej sam „rezerwował” wolne terminy, a potem je sprzedawał. 32-letni Aleh tłumaczył: - "Nie włamuję się na serwer polskiego MSZ. Mam po prostu szybkie łącze i program, który automatycznie przepisuje dane osobowe z pliku na formularz e-konsulatu. Jestem szybki i tyle”. Twierdzi, że takich jak on było wielu. Jednak okazało się, że nie ma już dla niego miejsca na owym szarym rynku, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie zdołał zarejestrować żadnego wniosku, choć niedawno miał na koncie po kilkanaście miesięcznie.

Gracz z powiązaniami na szczytach państwa i w służbach
- Na rynku pojawili się nowi potężni gracze. Kim są - dokładnie nie wiadomo – podkreśla ”GW”. Są jednak pewne tropy.
W Grodnie istnieje firma Placeart, która na swojej stronie internetowej stwierdza, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy zrealizowała wszystkie wnioski swoich klientów i że za 150 dolarów potrafi zarejestrować każdego. Z dziennikarzami nie chciano tam rozmawiać. - Pan przecież już ma duże problemy - groziła pracownica firmy Andrzejowi Poczobutowi.
Jeden z szefów białoruskich firm turystycznych nie ma wątpliwości, że ktoś, kto potrafi załatwić dużą ilość wiz, musi mieć wpływy w Beltelecomie, państwowym monopoliście zajmującym się dostawami internetu na Białorusi. - Dziś rejestracja to potężne pieniądze. Najwyraźniej ktoś wykorzystuje sytuację - mówi "Gazecie".
Jego zdaniem to informatycy z Beltelecomu blokują dostęp do strony, wpuszczając na nią tylko swoich. Jak pisze gazeta, w zeszłym miesiącu okazało się, że nie dało się na nią wejść z Białorusi, ale z Polski - bez problemu. Wielu jechało więc do Polski, by się stamtąd rejestrować. Ale w tym miesiącu nie było to już możliwe. Rzeczniczka Beltelcomu zaprzecza zarzutom; pytana o problemy z rejestracją nie chciała odpowiadać.
Miliony dolarów zarobku
- Jeżeli rzeczywiście na rynku jest jakiś potężny gracz, niemożliwe, by nie zauważyły go nasze służby specjalne - mówi "Gazecie" wysokiej rangi emerytowany (białoruski) oficer MSW. Na Białorusi sieć podlega ścisłej kontroli, nie tylko MSW i KGB, ale również tzw. Operacyjno-Analitycznego Centrum przy prezydencie (dość tajemniczej instytucji).
Sprawa odbija się negatywnie na wizerunku Polski. - Mamy świadomość ataków na portal e-konsulat ze strony hakerów i płatnych pośredników wizowych - przyznaje rzecznik MSZ Marcin Bosacki. - Mają one na celu zablokowanie dostępu do portalu poprzez generowanie ogromnej liczby zapytań, które zapychają łącze internetowe. Informatycy MSZ aktywnie te procedery zwalczają.
W nieoficjalnych rozmowach polscy dyplomaci przyznali „Gazecie”, że skala zjawiska jest ogromna, a większość wiz jest wydawana przy udziale hakerów. Ceny ich usług rosną. Kiedyś było to 80-100 dol., dziś 150-200. Białoruscy informatycy i hakerzy tylko w ubiegłym roku zarobili w ten sposób co najmniej kilkanaście milionów dolarów.

Cały artykuł na stronie internetowej "Gazety Wyborczej" >>>

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Media: hakerskie włamania do kolejki po polskie wizy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 10:20
Długie kolejki po polskie wizy na Białorusi. Białoruskie media informują o problemach z otrzymaniem wiz w polskim konsulacie w Brześciu oraz o włamaniach na jego stronę internetową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiza za bilety". Opera zaprasza Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2013 15:22
Opera i Filharmonia Podlaska chcą zachęcić do przyjazdu zorganizowane grupy Białorusinów. Koszt dwudniowej wycieczki z noclegiem i wizytą w operze to 200 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łotewski konsulat wydaje Białorusinom wizy do Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 11:08
Polska nie ma konsulatu w Witebsku. Teraz - dzięki konsulatowi Łotwy - Białorusinom oraz innym obcokrajowcom mieszkającym w tym regionie łatwiej będzie wyrobić sobie wizę uprawniającą do wjazdu do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polski rząd jest antybiałoruski, nie będzie ruchu bez wiz"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:12
Białoruś na razie nie planuje wprowadzenia w życie umowy o małym ruchu granicznym z Polską. MSZ oświadczyło, że „polski rząd jest antybiałoruski”. Umowa pozwoliłaby ponad milionowi Białorusinów bez przeszkód przekraczać granicę polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co Białorusini myślą o Polsce i Polakach?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2013 07:00
- Białorusini są częstymi gośćmi w naszym kraju; co roku około 300 tysięcy wyrabia sobie polskie wizy - mówi Włodzimierz Pac, korespondent Polskiego Radia w Mińsku.
rozwiń zwiń