Raport Białoruś

Białoruś przyłącza się do wojny handlowej Putina z Kijowem? Zakazała wina z Ukrainy, teraz kolej na cukierki

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 22:46
Ukraińskie firmy spożywcze w opałach. Białoruś zabroniła sprzedaży jednej z partii ukraińskiego wina. Z kolei Kazachstan - wzorem Rosji - chce wprowadzić zakaz importu słodyczy największego ukraińskiego producenta, firmy Roshen.
Audio
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): Ukraina w handlowych opałach
Czekolada
Czekolada Foto: sxc/hu

Ministerstwo Handlu Białorusi twierdzi, że po przeprowadzeniu ekspertyzy organoleptycznej partii win z Krymu, jego eksperci doszli do wniosku, że partia wina nie odpowiada miejscowym standardom.

Dodatkowo, białoruskie służby sanitarne stwierdziły, że trzeba sprawdzić cukierki ukraińskiej firmy Roshen, czy odpowiadają wymaganiom prawnym Unii Celnej. Pobrano próbki – oświadczył białoruski resort zdrowia. Resort zapowiada ewentualne konsekwencje, a na razie zgodnie z ustawodawstwem Unii Celnej zakazał wwozu produkcji Roshen do Rosji przez swoje punkty celne.

Działania Mińska mogą być odpowiedzią na niedawny zakaz importu białoruskiej wieprzowiny na Ukrainę. Władze podjęły taką decyzję kiedy na jednej z ferm w obwodzie grodzieńskim zanotowano przypadki afrykańskiego pomoru świń.

Wojna handlowa Unii Celnej Putina z Ukrainą?

Niewykluczone jednak, że decyzja Mińska jest związana z wojną handlową, którą rozpoczynają kraje kontrolowanego przez Moskwę sojuszu celnego Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Na początku tygodnia Rosjanie zabronili importu produktów cukierniczych największego ukraińskiego producenta - firmy Roshen - pod pretekstem występowania w nich szkodliwych substancji. Sprawą zajął się rosyjski nadzór sanitarny. Wprowadzenie zakazu importu rozważa też Kazachstan.

Ukraińscy eksperci twierdzą, że tak naprawdę nie chodzi o jakość ukraińskiej produkcji a działania Moskwy są związane ze zbliżaniem się terminu ewentualnego podpisania umowy stowarzyszeniowej między Brukselą a Kijowem. Zapisano w niej, między innymi, powołanie strefy wolnego handlu Ukrainy i Unii Europejskiej. A to oznacza koniec planów Moskwy , by wciągniąć Ukrainę do sojuszu celnego Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

IAR/Karta 97/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Günter Verheugen: Ukraina w Unii to nasz interes strategiczny

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 11:03
Państwa na wschodzie powinny dostać jasną obietnicę członkostwa w UE. Tymczasem niektóre kręgi polityczne i państwa sprzeciwiają się rozszerzeniu Unii na Wschód. Były też przeciw przyjęciu do niej Polski – mówi Polskiemu Radiu Günter Verheugen, komisarz UE, który w 2004 roku wprowadzał Polskę do Wspólnoty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Putin i Janukowycz na obchodach chrztu Rusi. "Rozmowy ostatniej szansy"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 14:30
Prezydenci Wiktor Janukowycz i Władimir Putin mówili o wspólnych korzeniach Rosji i Ukrainy, na obchodach 1025-lecia chrztu Rusi Kijowskiej. Obejrzeli paradę floty w Sewastopolu. Analitycy wskazują, że to rozmowy ostatniej szansy dla Putina, który chce powstrzymać Kijów przed zbliżeniem z Europą.
rozwiń zwiń