Raport Białoruś

Polacy na Białorusi i dyplomaci odwiedzili groby żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 13:00
Trzy dni trwał objazd kwater i grobów polskich żołnierzy, znajdujących się na Grodzieńszczyźnie, zorganizowany z okazji Święta Wojska Polskiego. Groby odwiedzili Polacy z Białorusi i delegacja z grodzieńskiego konsulatu.
Smorgonie. Pomnik żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej
Smorgonie. Pomnik żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiejFoto: svaboda.org

O tym informuje portal Związku Polaków na Białorusi (nieuznawanego przez białoruskie władze), zpb.org.pl.
- Miejsc pamięci jest bardzo dużo. Mianowicie na Grodzieńszczyźnie Wojsko Polskie pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego stoczyło we wrześniu 1920 roku bitwę nad Niemnem, drugą po Warszawskiej bitwę, decydującą o zwycięstwie oręża polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej – mówił  prezes działającego przy ZPB Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej Józef Porzecki.
Działacz polski podkreśla, iż dzięki staraniom Konsulatu Generalnego RP w Grodnie i miejscowych Polaków w ostatnich latach udało się zadbać o godny wygląd większości miejsc, w których spoczywają polscy żołnierze z 1920 roku.
Delegacja odwiedziła groby i kwatery w takich miejscowościach jak Słonim, Rendziłowszczyzna (rejon zdzięciolski), Szczuczyn, Żuprany, Traby, Smorgonie, Wojstom, Żodziszki, Worniany, Słodbudka, Oszmiana, Holszany, Odelsk, Indura, Kwasówka, Wołpa, Roś, Wołkowysk, Wielkie Eismonty, krzyż poległym w bitwie nad Niemnem niedaleko miejscowości Feliksowo.
Na stronie zpb.org.pl można zobaczyć duży fotoreportaż z wyprawy po grobach żołnierzy polskich.
zpb.org/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Uczczono żołnierzy Armii Krajowej. ”Walczyli również o wolną Białoruś”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 12:59
Działacze Związku Polaków na Białorusi uczcili 69 rocznicę operacji Armii Krajowej ”Ostra Brama”. Polski konsul w Grodnie przypomniał o tym, że oficjalna historiografia Białorusi fałszywie przedstawia rolę Armii Krajowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portrety bohaterów Armii Krajowej w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 22:45
Związek Polaków na Białorusi otworzył wystawę portretów żołnierzy Armii Krajowej. Ekspozycja będzie prezentowana w Polsce w wielu miastach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medal pamięci powstania Armii Krajowej w Iwieńcu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 22:24
Społeczność z Iwieńca obchodzi 70 rocznicę antyhitlerowskiego powstania wznieconego w 1943 roku przez polskie podziemie niepodległościowe i Armię Krajową – informuje Związek Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachód zapomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow."Trzeba przywrócić pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 16:50
W czasie zimnej wojny Europa zachodnia zaakceptowała sowiecką interpretację II wojny światowej, "moralność i prawdę poświęcono na ołtarzu zasług Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu" - pisze prof. Heinrich Olschowsky w dzienniku "Tagespiegel".
rozwiń zwiń