X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Zapad 2013. Tysiące żołnierzy na zachodniej Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 17:52
Na Białorusi i w Rosji zaczęły się manewry pod kryptonimem Zapad 2013 (Zachód 2013). Trwają do 26 września. Bierze w nich udział 12,9 tys. żołnierzy, w tym około 2,5 tys. rosyjskich, około 10 tys. białoruskich.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): zaczęły się manewry Zapad 2013
Wspólne ćwiczenia rosyjsko-białoruskie w 2011 roku, Tarcza Związku
Wspólne ćwiczenia rosyjsko-białoruskie w 2011 roku, Tarcza ZwiązkuFoto: structure.mil.ru

Białorusko-rosyjskie strategiczne manewry wojskowe Zapad 2013 (Zachód 2013) rozpoczynają się w piątek na poligonach Białorusi oraz w obwodzie kaliningradzkim. Według resortu obrony Białorusi manewry będą przeprowadzane na sześciu białoruskich poligonach: w tym brzeskim, lesnowskim, obuz-lesnowskim i koło Goży pod Grodnem. Z kolei MON Rosji pisze o trzech białoruskich poligonach, dwóch rosyjskich, Chmielówka i Prawdinski w obwodzie kaliningradzkim i o rejonie Morza Bałtyckiego.

W ćwiczeniach na terytorium Białorusi - według zapowiedzi ministra obrony Białorusi Jurego Żadobina - weźmie udział 12,9 tys. żołnierzy, z czego 2,5 tys. to Rosjanie. Planuje się wykorzystanie około 70 czołgów i ponad 50 samolotów oraz śmigłowców. Zostaną także użyte białoruskie samoloty bezzałogowe.  Ćwiczeniami będą dowodzić minister obrony Białorusi oraz szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych.

Obwód kaliningradzki i Białoruś

Przygotowania do manewrów trwały od wielu dni. W ramach tych ćwiczeń batalion białoruskich żołnierzy został już przewieziony przez rosyjskie okręty desantowe z portu Łomonosow znajdującego się w okolicach Petersburga do portu Bałtyjsk w obwodzie kaliningradzkim. Tam białoruscy żołnierze mają uczestniczyć w manewrach na poligonach rosyjskiej Floty Bałtyckiej.

Białoruskich żołnierzy przywiozły do Kaliningradu desantowce Kaliningrad z Floty Bałtyckiej, Azow z Floty Czarnomorskiej i św. Jerzy Zwycięzca (Georgij Pabiedonosiec) z Floty Północnej.

Z kolei na białoruskich poligonach w manewrach będzie uczestniczyć ponad 2 i pół tysiąca żołnierzy rosyjskich.

”Dwa etapy”

Manewry przebiegną w dwóch etapach – informuje m.in. agencja ITAR-TASS. W pierwszym zjednoczone dowództwo regionalnych zgrupowań wojsk przećwiczy planowanie użycia i kierowania wojskami w trakcie ich rozmieszczania, planowanie izolowania umownych obszarów działania nielegalnych jednostek zbrojnych, powiększania zgrupowań sił powietrznych oraz wojsk obrony przeciwlotniczej, a także ochrony ważnych obiektów państwowych i wojskowych.

Drugi etap będzie dotyczył kierowania wojskami podczas operacji bojowych mających na celu stabilizowanie sytuacji w celu zapewnienia wojskowego bezpieczeństwa Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. W trakcie manewrów mają być ćwiczone działania w celu ochrony granicy państwowej, utrzymywania stanu wyjątkowego w rejonie przygranicznym, poszukiwania i likwidacji grup dywersyjnych oraz nielegalnych ugrupowań zbrojnych, a także ochrony przeciwlotniczej punktów dowodzenia oraz ważnych obiektów wojskowych. Zostaną również przeprowadzone ćwiczenia taktyczne z pododdziałami wojsk rakietowych i artylerii.

”Obronny charakter"

Władze Białorusi wielokrotnie zapewniały, że ćwiczenia mają wyłącznie obronny charakter. Żadobin podkreślał też, że Białoruś wykazała się "przejrzystością oraz dążeniem do umocnienia bezpieczeństwa regionalnego i pasa dobrego sąsiedztwa", zaprosiła bowiem do obserwowania "aktywnej fazy ćwiczeń" przedstawicieli korpusu dyplomatycznego państw obcych akredytowanych przy białoruskim Ministerstwie Obrony oraz obserwatorów z Litwy, Łotwy, Polski i Ukrainy.

Białoruski MON na swojej stronie informuje tylko, że obserwatorów zaproszono na 26 września, na ostatni dzień ćwiczeń. Resort obrony Rosji z kolei stwierdza, że na ćwiczeniach zaproszono około 60 wojskowych attache akredytowanych w Rosji, w tym z USA, Niemiec, Francji, Nikaragui, Czech i Ukrainy – tak napisano.

Współdziałanie 2013

Równocześnie z rosyjsko-białoruskimi manewrami Zapad 2013 z udziałem około 600 żołnierzy w czwartek na Białorusi rozpoczęły się manwery Współdziałanie 2013. Odbywają się one pod egidą poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym do której należą: Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia, Kirgistan i Tadżykistan. Celem manewrów Współdziałanie -2013 jest ćwiczenie walki z terroryzmem.

PAP/IAR/mil.ru/mod.mil.by/ITAR-TASS//agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sikorski: manewry Rosji i Białorusi traktujemy poważnie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 15:00
Wojsko zawsze przygotowuje się na najgorsze scenariusze i je ćwiczy. My też to robimy – powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, pytany o opinię jednego z byłych szefów resortu obrony, który ocenia, że Białoruś i Rosja "otwarcie przygotowują się do ewentualnej wojny z Polską".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Protasiewicz: nie możemy zostać sam na sam z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 07:00
- Polscy politycy muszą podejmować decyzje, które odsuną ryzyko samotnej konfrontacji ze zintegrowaną wokół Moskwy strefą postradziecką - mówi wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, zapytany o manewry Rosji i Białorusi "Zachód 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON Litwy: Zapad 2013 skierowany przeciw sąsiadom

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 23:55
Litewski minister obrony Juozas Olekas powiedział, że niektóre elementy planowanych w pobliżu granic Litwy ćwiczeń Rosji i Białorusi są wymierzone przeciw sąsiadom i że tak być nie powinno. Olekas komentował jesienne manewry obu państw dla litewskiej agencji BNS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MON Białorusi: nie będziemy ćwiczyć ataku jądrowego na Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 15:00
Ministerstwo obrony Białorusi zareagowało na doniesienia jednej z polskich gazet. Resort zapewnia, że podczas manewrów Zachód 2013 nie będzie ćwiczony jądrowy atak na Warszawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Rosji i Białorusi Zapad: również w Brześciu, blisko polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 13:04
Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Manewry "Zapad-2013” czyli „Zachód-2013” odbędą się w dniach od 20 do 26 września. Dowodzić nimi będzie minister obrony Białorusi wraz z szefem sztabu generalnego rosyjskiej armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na manewry Zapad 2013 Rosja nie zaprasza obserwatorów NATO

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 00:04
W rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach Zapad 2013 weźmie udział 13 tysięcy żołnierzy. Sztab Rosji nie zamierza zapraszać obserwatorów NATO. Wcześniej informowano, ze manewry będą mieć miejsce m.in. w Brześciu, bardzo blisko polskiej granicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska baza na Białorusi i ZBiR zaskarżone. "Naruszają konstytucję"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 14:00
Decyzja o budowie rosyjskiej bazy na terenie Białorusi narusza konstytucję - napisali opozycjoniści we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Za sprzeczne z konstytucją uznali też zapisy o utworzenia Państwa Związkowego Rosji i Białorusi (ZBiR-u).
rozwiń zwiń