Raport Białoruś

Zapad 2013: wojska niszczą setki "terrorystów" u granic z Polską

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 14:14
Białoruscy i rosyjscy wojskowi w ramach manewrów Zapad 2013 przygotowują się do likwidacji około 2 tysięcy umownych ”terrorystów”. Co ciekawe, ich największe zgrupowanie ma znajdować się niedaleko granicy z Polską i Litwą.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): ćwiczenia rosyjsko-białoruskie blisko polskiej granicy
Zdjęcie archiwalne
Zdjęcie archiwalneFoto: mil.ru

Białoruskie media poinformowały, że w trakcie ćwiczeń zakończono izolację rejonu na umownym odcinku granicy państwowej Białorusi, gdzie miało dojść do konfliktu zbrojnego. Liczące około dwóch tysięcy ludzi grupy zbrojne przeciwnika zostały zablokowane.

W czwartek w ostatnim dniu manewrów na poligonie Gożski pod Grodnem będzie przeprowadzona białorusko-rosyjska operacja likwidacji terrorystów.

Zniszczenie największej grupy zbrojnej przeciwnika liczącej 800 osób będzie się odbywać około 20 kilometrów na północny wschód od Grodna, czyli mniej więcej 30 kilometrów od polskiej granicy. Białoruskim wojskowym mają pomagać w walce rosyjscy wojskowi. W trakcie manewrów w warunkach zbliżonych do działań bojowych mają być sprawdzone nowe rodzaje uzbrojenia.

O takim planie ćwiczeń informuje m.in. agencja Interfax, powołując się na przesłany jej komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony.

Ćwiczenia Zapad-2013 trwają od 20 do 26 września na terenie Białorusi, obwodu kaliningradzkiego i w rejonie Morza Bałtyckiego. Bierze w nich udział około 13 tysięcy żołnierzy, w tym około 10 tysiecy żołnierzy białoruskich i około 2,5 tysiąca rosyjskich.

IAR/Interfax/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

źr.
źr. Google Maps
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: manewry Zapad 2013 nie będą zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 15:15
Aleksander Łukaszenka zatwierdził założenia wspólnych białorusko-rosyjskich manewrów Zapad 2013. Odbędą się jesienią
rozwiń zwiń

Czytaj także

MON Białorusi: nie będziemy ćwiczyć ataku jądrowego na Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 15:00
Ministerstwo obrony Białorusi zareagowało na doniesienia jednej z polskich gazet. Resort zapewnia, że podczas manewrów Zachód 2013 nie będzie ćwiczony jądrowy atak na Warszawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ławrow o rosyjskiej bazie na Białorusi: nie ma powodu do obaw

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 20:23
Szef MSZ Siergiej Ławrow stwierdził, że zachodni partnerzy Rosji nie powinni się obawiać nowej bazy, którą Rosja buduje na Białorusi. Szef polskiego MSZ uważa jednak inaczej. Ławrow stwierdził też, że to już dawno postanowione, że Rosja i Białoruś tworzą wspólną przestrzeń wojskową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: Rosja tworzy bazę wojskową w Lidzie, blisko polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 17:13
Pierwsza tworzona na terytorium Białorusi rosyjska baza lotnicza będzie się znajdować w Lidzie i podejmie działalność jeszcze w tym roku - poinformował w środę dowódca sił powietrznych Rosji, generał Wiktor Bondariew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baza Rosji na Białorusi. ”Lida jest w pełnej gotowości bojowej”

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 12:20
Ekspert wojskowy Aleksander Alesin uważa, że wybór Lidy na rosyjską bazę był podyktowany pośpiechem Rosjan. Mniejsze znaczenie miało położenie na zachodzie, bo rosyjskie samoloty i tak w ciągu kilku minut pokonują obszar Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi już wkrótce stanie rosyjska baza? Łukaszenka ponagla

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 17:25
Aleksander Łukaszenka polecił ministrowi obrony przystąpienie ”do praktycznej realizacji” ustaleń zawartych z Rosją, dotyczących lotnictwa i obrony przeciwlotniczej. Powiedział też, że Białoruś zwiększa wydatki w tych dwóch sferach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białoruś przyjeżdżają rosyjscy żołnierze. Wkrótce manewry Zapad

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 09:24
Żołnierze będą uczestniczyć we wspólnych białorusko-rosyjskich manewrach „Zapad-2013”, które odbędą się w dniach 20-26 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś dostanie od Rosji kolejną baterię rakiet Tor-M2

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 15:35
Trzecia bateria rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Tor-M2 produkcji rosyjskiej trafi na uzbrojenie białoruskich sił zbrojnych do końca listopada tego roku - poinformował w środę minister obrony Białorusi Jury Żadobin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska baza na Białorusi i ZBiR zaskarżone. "Naruszają konstytucję"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 14:00
Decyzja o budowie rosyjskiej bazy na terenie Białorusi narusza konstytucję - napisali opozycjoniści we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Za sprzeczne z konstytucją uznali też zapisy o utworzenia Państwa Związkowego Rosji i Białorusi (ZBiR-u).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad 2013. Tysiące żołnierzy na zachodniej Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 17:52
Na Białorusi i w Rosji zaczęły się manewry pod kryptonimem Zapad 2013 (Zachód 2013). Trwają do 26 września. Bierze w nich udział 12,9 tys. żołnierzy, w tym około 2,5 tys. rosyjskich, około 10 tys. białoruskich.
rozwiń zwiń