Polskie Radio
Section05
Dmitrij Miedwiediew

Miedwiediew wspomina relacje Polski i Rosji. Jałowiczor: niedźwiedzia przysługa dla Tuska

- Teraz być pochwalonym przez Miedwiediewa za dobre relacje z Rosją to chyba nie jest to samo, co taka sama pochwała dziesięć lat temu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego", odnosząc się do wpisu byłego premiera i prezydenta Rosji na Telegramie. Publicysta dodał, że wpis Miedwiediewa podważa antypolską narrację Siergieja Ławrowa. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Tadeusz Płużański Donald Tusk Rosja Dmitrij Miedwiediew infografika

Jastrzębski: 2024 r. to obecnie dla Putina jedna z najważniejszych dat

- Będą trwały prace związane z tym, żeby Władimir Putin, jeśli nie pozostanie przy władzy po 2024 roku, to miał gwarancje, nie słowne (...), ale konstytucyjne, że on i współpracujący z nim ludzie po transferze władzy komukolwiek innemu, będą mogli się w Rosji czuć bezpiecznie  - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia z Moskwy).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Dmitrij Miedwiediew ŚWIAT Europa

NASZ WYWIAD Na Kremlu rusza walka. B. wiceszef banku centralnego: Putin dał sygnał:"będę rządził"

- Wewnątrz Kremla zacznie się bardzo silna walka o miejsce numer dwa przy Putinie. W  konstytucji zapisane jest, że jeśli z prezydentem coś się stanie, to premier zostaje p.o. prezydenta, ale Michaiła Miszustina nikt za numer 2 nie uważa. A odwołany Miedwiediew nie będzie już wiele znaczył w polityce – zauważa Siergiej Aleksaszenko. Według niego Putin dał otoczeniu co najmniej dwa ważne sygnały: "będę rządził, choć nie wiem, w jakiej roli" i "nie powiem jeszcze, kto będzie następcą".
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Władimir Putin Dmitrij Miedwiediew Michaił Miszustin

Ekspert OSW: nowy premier Rosji Michaił Miszustin nie jest samodzielnym graczem

- Michaił Miszustin obsługiwał do tej pory rosyjską elitę władzy, nie był samodzielnym graczem, nie można go zaliczyć do grona wąskiej grupy rządzącej. Był sprawny, pilnował z ramienia Kremla, by nikt nie chował pieniędzy, a ci którzy powinni byli traktowaniu ulgowo. Musiał mieć dobre kontakty ze wszystkimi - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Rodkiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich. W czwartek rosyjski parlament zaakceptował kandydaturę Michaiła Miszustina na premiera.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja Dmitrij Miedwiediew ŚWIAT

NASZ WYWIAD Ruszył projekt ”następca”, Miedwiediew trafił do zamrażarki

- Rosja zaczęła rok z dużym przytupem, jeżeli chodzi o kwestie sukcesji władzy i projektu  ”następca”. Sukcesja spędza sen z powiek obecnej elicie władzy, która może zatrząść się w posadach, w momencie kiedy przestanie funkcjonować w kręgu Władimira Putina – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr hab. Agnieszka Legucka.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Dmitrij Miedwiediew Władimir Putin Michaił Miszustin NASZ WYWIAD

Korespondent Polskiego Radia w Rosji: Putin wyciągnął królika z kapelusza

- Zmiany w Rosji dojrzewały już od dłuższego czasu. Władimir Putin wreszcie nie wytrzymał i wyciągnął królika z kapelusza w postaci dymisji rządu premiera Miedwiediewa - powiedział Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Rosji. Gościem audycji była również Anna Maria Dyner z PISM.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Władimir Putin polityka Dmitrij Miedwiediew Maria Przełomiec Maciej Jastrzębski

To będzie nowy premier Rosji. Putin wskazał następcę Miedwiediewa

Prezydent Władimir Putin zaproponował Michaiła Miszustina na stanowisko premiera Rosji. Miszustin jest obecnie szefem Federalnej Służby Podatkowej. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował w środę, że jego rząd podał się do dymisji. Jednocześnie Putin zapowiedział utworzenie stanowiska zastępcy szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji i powołanie Miedwiediewa na ten urząd. Wcześniej Putin ogłosił, że planuje zmiany w konstytucji
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Dmitrij Miedwiediew Władimir Putin

Kuczyński: Putin szykuje się do dalszego zachowania władzy

- Władimir Putin zamierza zachować władzę po zakończeniu jego kadencji w 2024 r. To dla niego bardzo ważna kwestia i zapewne dlatego podejmuje ją tak wcześnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, autor książek na temat polityki rosyjskiej. Gościem audycji był również dr Łukasz Jasina z PISM. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Dmitrij Miedwiediew Władimir Putin Łukasz Jasina Krzysztof Grzybowski