Raport Białoruś

Rosja sprzeda Białorusi cztery systemy przeciwlotnicze S-300

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 23:22
Białoruś kupi od Rosji cztery kompleksy rakiet S-300 PMU1. Decyzję podjęto podczas spotkania ministrów obrony Rosji i Białorusi, które odbyło się w tym tygodniu. Eksperci zastanawiają się, czy na Białoruś mogą trafić rakiety Iskander.
S-300 PMU-1
S-300 PMU-1Foto: encyclopedia.mil.ru

O zamiarze sprzedaży kompleksów S-300 Białorusi poinformował szef MON Rosji Jurij Żadobin, po wtorkowym spotkaniu wojskowych kolegiów obu państw ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Jurijem Żadobinem. Jego wypowiedź cytują agencje, m.in. ITAR-TASS czy białoruska agencja oficjalna BelTA. Dostawy mają być realizowane w ramach programu rozwoju wspólnej regionalnej obrony przeciwlotniczej.

Na terytorium Białorusi się już (cztery) kompleksy S-300 - przypominają rosyjskojęzyczne media. Na mocy porozumienia z Moskwą na terenie Białorusi wkrótce ma być rozlokowana rosyjska wojskowa baza lotnicza z niszczycielami Su-27. Ma ona znajdować się w Lidzie, blisko polskiej i litewskiej granicy. Na ten temat również rozmawiano na wtorkowym spotkaniu.

Rosja i Białoruś podpisały porozumienie o tworzeniu wspólnego regionalnego systemu obrony przeciwlotniczej w lutym 2009 roku. W 2012 roku miał powstać system zautomatyzowanego kierowania tym systemem. Stanowi on zachodnią część obrony przeciwlotniczej Wspólnoty Niepodległych Państw.

Szefem wspólnego systemu Rosji i Białorusi jest obecnie generał major Oleg Dwigajew, który kieruje również siłami obrony przeciwlotniczej Białorusi.

Białoruś dostanie od Rosji kolejną baterię rakiet Tor >>>

Na Białoruś trafi 16 kompleksów S-300?

Jak zauważa portal lenta.ru, wcześniej poinformowano, że na uzbrojenie białoruskiego-rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej mają być przeznaczone kompleksy rakietowe S-400 i Tor-M2, miałby być one dostarczane Białorusi na ulgowych warunkach. Generalny sztab sił zbrojnych Rosji oceniał, że potrzebne jest 16 kompleksów rakiet S-400, miałyby one stanowić ochronę przed rakietami z Zachodu. Portal ten przypomina, że nie wykluczano też budowy na Białorusi stacji radiolokacyjnej Woroneż DM. W ramach wspólnego systemu obrony powietrznej WNP Rosja tworzy też strefę kaukaską i centralną. Pod koniec stycznia 2013 roku podpisano porozumienie z Kazachstanem, któremu do końca 2013 roku mają być dostarczone za darmo. Do systemu obrony przeciwlotniczej WNP miałyby się przyłączyć Rosja, Uzbekistan, Tadżykistan.

Komentarze. Rakiety Iskander na Białorusi?

Portal gazeta.ru zauważa, że Rosja przeszła już z produkcji systemów S-300 na S-400, mimo tego te pierwsze uznawane są wciąż za jedne z najlepszych systemów obrony przeciwlotniczej na świecie.

Według cytowanego przez portal gazeta.ru eksperta Andrieja Suzdalcewa z Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie (wydziału polityki międzynarodowej i ekonomii, w 2006 roku deportowanego z Białorusi, bo rzekomo stanowił „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”), Rosja może obawiać się, że dane o najnowszych technologiach trafiłyby do Wenezueli czy Chin, z którymi Białoruś prowadzi współpracę wojskową. Dodał, że na ostatniej paradzie w Mińsku można było zobaczyć i chiński sprzęt. Jego zdaniem status Białorusi jako wojskowego sojusznika Rosja jest wyolbrzymiany, bo siły zbrojne na Białorusi dawno nie przechodziły modernizacji, wszystko jest ”jak w latach 80-tych”.

Jednak inny ekspert, redaktor bloga na temat obrony przeciwlotniczej, ”Wiestnik PWO”, Said Amino, widzi w decyzji o przekazaniu Rosji kolejnej partii S-300 konsekwentną politykę umacniania przeciwnika. Według niego na Białorusi z biegiem czasu mogą pojawić się też rakiety Iskander, a te jak stwierdza, stanowiłyby realne zagrożenie dla tarczy przeciwrakietowej USA w środkowej Europie. Mogą one przenosić pociski jądrowe – przypomina bloger i dodaje, że w 2011 roku ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew mówił, że Rosja gotowa jest rozmieścić rakiety Iskander w Kaliningradzie.

Suzdalcew sądzi jednak, że Rosja nie zdecyduje się na przekazanie Iskanderów poza swoje terytorium.

Oświadczenie szefów MON Rosji i Białorusi o dostawie nowych rakiet S-300 wygłoszono dzień po rozpoczęciu budowy elementów tarczy antyrakietowej USA w Rumunii.

lenta.ru/ ITAR-TASS/ gazeta.ru/ agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miedwiediew: Rosji nie podobają się państwa bałtyckie w NATO i zamiary Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:40
Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oświadczył, iż jego krajowi nie podoba się, że Gruzja chce wejść do NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi już wkrótce stanie rosyjska baza? Łukaszenka ponagla

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 17:25
Aleksander Łukaszenka polecił ministrowi obrony przystąpienie ”do praktycznej realizacji” ustaleń zawartych z Rosją, dotyczących lotnictwa i obrony przeciwlotniczej. Powiedział też, że Białoruś zwiększa wydatki w tych dwóch sferach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad 2013: samoloty bezzałogowe na białorusko-rosyjskich ćwiczeniach

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 16:20
Samoloty bezzałogowe zostały użyte w celu zwiadu powietrznego podczas białorusko-rosyjskich ćwiczeń Zapad 2013 (Zachód 2013) - poinformowało w środę biuro prasowe ministerstwa obrony Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin i Łukaszenka obejrzeli manewry Zapad przy polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 18:40
Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka obserwowali na poligonie pod Grodnem finałową część rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad 2013.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad 2013: ”ćwiczono uderzenie na Polskę i państwa bałtyckie”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 11:41
Podczas rosyjsko- białoruskich manewrów "Zapad 2013" ćwiczono głownie uderzenie na państwa bałtyckie oraz na Polskę - czytamy w sztokholmskim dzienniku "Svenska Dagbladet".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Polacy lamentowali podczas ćwiczeń Zapad, bo chcą dostać tarczę antyrakietową

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 14:26
Białoruś spokojnie podchodzi do zbliżających się manewrów NATO w odróżnieniu od nerwowej reakcji Zachodu na białorusko-rosyjskie ćwiczenia Zapad-2013 - oświadczył w piątek Aleksander Łukaszenka, wymieniając m.in. Polskę.
rozwiń zwiń