Raport Białoruś

Białoruś ma trzech nowych biskupów. Powołał ich papież Franciszek

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 21:28
To bardzo ważny dzień dla Kościoła na Białorusi – mówił metropolita Tadeusz Kondrusiewicz po mszy w katedrze w Mińsku.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Kościół katolicki na Białorusi ma trzech nowych biskupów
Metropolita Tadeusz Kondrusiewicz i nowy biskup pomocniczy archidiecezji mińsko-mohylewskiej ksiądz Jury Kasabucki
Metropolita Tadeusz Kondrusiewicz i nowy biskup pomocniczy archidiecezji mińsko-mohylewskiej ksiądz Jury KasabuckiFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Papież Franciszek powołał trzech nowych biskupów dla Białorusi. Poinformował o tym po mszy w kościele katedralnym w Mińsku zwierzchnik białoruskich katolików - metropolita Tadeusz Kondrusiewicz. Białoruś ma teraz siedmiu katolickich biskupów.

Biskupem pomocniczym archidiecezji mińsko-mohylewskiej został ksiądz Jury Kasabucki - kanclerz kurii archidiecezji mińsko-mohylewskiej. Biskupem pomocniczym diecezji grodzieńskiej został ksiądz Iosif Stanieuski - dotychczasowy rektor grodzieńskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Biskupem diecezji witebskiej został Aleh Butkiewicz - dotychczasowy prezbiter tej diecezji. Nowi hierarchowie Kościoła na Białorusi to młodzi ludzie - czterdziestolatkowie - kształceni również za granicą.

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz powiedział Polskiemu Radiu, że ten dzień jest ważny dla Kościoła na Białorusi gdyż ”nowi biskupi wzmocnią Kościół”.

Ogłoszenie nominacji właśnie dziś miało pewien wymiar symboliczny. Komuniści 52 lata temu, w 1961 roku, zburzyli, wysadzili, zabytkowy kościół farny Najświętszej Maryi Panny w Grodnie, ufundowany jeszcze przez wielkiego księcia litewskiego Witolda. - Kościół jest, on żyje - podkreślił arcybiskup Kondrusiewicz. Na niespełna 10-milionowej Białorusi katolicy stanowią około 15 procent społeczeństwa.

Nowy
Nowy biskup pomocniczy diecezji mińsko-mohylewskiej Jury Kasabucki, fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio
Metropolita

Metropolita abp Tadeusz Kondrusiewicz, fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio


Nowi biskupi Aleh Butkiewicz , Jury Kasabucki i Iosif Stanieuski otrzymają sakry biskupie odpowiednio 18 stycznia, 25 stycznia i 1 lutego.

- Można wyliczyć całą litanię problemów, z którymi boryka się Kościół, tym bardziej na Białorusi. Wciąż jeszcze jest mało kapłanów, mało kościołów, powołań, trzeba rozwijać mass media. Wspólnie będziemy się starali w miarę naszych sił i możliwości z Bożą pomocą rozstrzygać te problemy – mówił metropolita abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Nowy biskup pomocniczy archidiecezji mińsko-mohylewskiej Jury Kasabucki zaznaczył, że potrzeb w Kościele jest dużo. - Archidiecezja mińsko-mohylewska jest dosyć rozległa. Współczesny świat choruje na zatratę wartości moralnych, ich hierarchia czasami się zmienia i dlatego Kościół musi dbać o to, żeby ludzie znali swoje korzenie i moralne wartości, których bronili ich ojcowie, i żeby każdy człowiek mógł znaleźć drogę do Pana Boga - powiedział.

IAR, PAP/ agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Arcybiskup Kondrusiewicz: Jan Paweł II zawsze pytał, co słychać w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 23:45
Gdy Jan Paweł II został wybrany papieżem, ludzi na terenie ówczesnego ZSRR ogarnęła wielka radość i nadzieja. – To ktoś z naszych, kto zna ten system, kogo nie da się oszukać– tak mówiono - wspomina abp Tadeusz Kondrusiewicz, obecnie metropolita Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: w Mińsku dwukrotnie zmniejszono liczbę parafii

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 14:20
W stolicy Białorusi, Mińsku wprowadzony został nowy podział terytorialny katolickich parafii. Zgodnie z decyzją arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza, metropolity mińsko-mohylewskiego zmniejszyła się liczba dekanatów i parafii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska opozycja solidarna z księdzem aresztowanym przez KGB

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 17:00
W Mińsku odbył się maraton solidarności z zatrzymanym na Białorusi księdzem Uładzisławem Lazarem. Opozycyjni aktywiści mówią o potrzebie uznania duchownego za więźnia sumienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: ksiądz obchodzi urodziny w celi KGB

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 14:36
Ksiądz Uładzisław Lazar już od ponad pół roku przetrzymywany jest w areszcie KGB. Przedstawiciele miejscowych demokratycznych struktur zwrócili się do międzynarodowych organizacji o uznanie go za więźnia sumienia.
rozwiń zwiń