Raport Białoruś

Demonstracja solidarności z Białorusią w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 22:00
Kilkadziesiąt osób manifestowało w środę w Warszawie swoją solidarność z Białorusinami, których dotknęły represje po grudniowych protestach przeciw reżimowi prezydenta Aleksandra Łukaszenki.
Manifestacja solidarności z Białorusią w Warszawie (zdjęcie archiwalne, marzec 2011 roku).
Manifestacja solidarności z Białorusią w Warszawie (zdjęcie archiwalne, marzec 2011 roku).Foto: PolskieRadio.pl

KAkcja rozpoczęła się od odtworzenia nagrania z odgłosami zarejestrowanymi podczas jednej z demonstracji opozycji białoruskiej. Następnie uczestnicy warszawskiego protestu napisali swoje życzenia dla represjonowanych Białorusinów, z których ułożono wielką biało-czerwono-białą flagę - symbol demokratycznej Białorusi.

- Chcemy solidaryzować się z ludźmi, którzy wyszli na ulice w pokojowym proteście i zostali za to aresztowani, a potem skazani. To przejaw łamania praw człowieka. Przeciwstawiamy się traktowaniu jak terrorystów ludzi wyrażających swoje poglądy - powiedziała jedna z organizatorek manifestacji, Marta Kałużyńska ze stowarzyszenia Inicjatywa Wolna Białoruś.

Demonstranci mieli ze sobą transparenty z hasłami "Wolna Białoruś", "Solidarni z Białorusią", "Stop represjom na Białorusi!", a także portrety represjonowanych Białorusinów.

 

W manifestacji wzięli udział działacze i wolontariusze organizacji Inicjatywa Wolna Białoruś i kampanii Europejska Białoruś, warszawscy licealiści i Białorusini mieszkający w Polsce.

- Przyjechałem do Polski, bo chcę normalnie żyć i studiować. Na Białorusi na każdym kroku czuje się, że łamane są podstawowe prawa człowieka. Marzę o dniu, w którym to się skończy - powiedział pochodzący z Mińska Zmicer Halimau.

W akcję włączył się wokalista zespołu Maleo Reggae Rockers, Dariusz Malejonek. Muzyk wystąpi także podczas tegorocznej edycji koncertu "Solidarni z Białorusią". - Koncert odbędzie się 27 marca na Placu Defilad. Zagra z nami m.in. grupa Akurat i Janusz Staszewski. Chcemy pokazać, że los Białorusinów nie jest nam obojętny. Wiemy, co czują, bo mamy podobne doświadczenia, dlatego chcemy ich wspierać - powiedział  Dariusz Melejonek.

W Mińsku 19 grudnia po wyborach prezydenckich odbyła się wielotysięczna demonstracja opozycji rozbita przez milicję. Aresztowano ponad 600 osób, w tym siedmiu kandydatów na prezydenta. Zapadły już pierwsze wyroki sądowe. Wasyl Parfiankou, aktywista sztabu wyborczego jednego z kandydatów na prezydenta, Uładzimira Niaklajeua, został skazany na 4 lata pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym reżimie. Identyczną karę dostał Aleksandr Atroszankau, rzecznik prasowy innego kandydata, Andreja Sannikaua. Osoby, które brały udział w protestach, po wyjściu na wolność są zwalniane z pracy lub wyrzucane ze studiów. Adwokatom pomagającym opozycyjnym działaczom odbierane są licencje niezbędne do wykonywania zawodu.

16. dnia każdego miesiąca obchodzony jest Dzień Solidarności z Białorusią.

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Laptopy dla Białorusi po rewizjach KGB: zbiórka w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 04:25
Pomóc można przynosząc laptopy i wpłacając pieniądze dla białoruskiej organizacji praw człowieka „Viasna". Jej sprzęt zarekwirowały służby specjalne, KGB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozpoczęła się zbiórka laptopów dla białoruskich dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2011 09:20
Akcja "Delete System" ma pomóc zaopatrzyć niezależne media na Białorusi w sprzęt, który władze zarekwirowały im po demonstracjach w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncerty Solidarni z Białorusią nie tylko w Warszawie!

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 18:16
Koncert w Warszawie na Dzień Niepodległości Białorusi to już tradycja. Tym razem wielka impreza w plenerze będzie też na Śląsku – w Katowicach, mniejsze m.in. w Gdańsku.
rozwiń zwiń