Śmiertelnie niebezpieczne książki. Co z nimi zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 18:00
Promować dzieła Hitlera, Stalina i Mao czy ich zakazać? O tym podczas pierwszej debaty z cyklu "Innymi słowy" rozmawiali zarówno eksperci, jak i publiczność.
Audio
  • "Mein Kampf" i inne książki oprawców - promować czy zakazywać? (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Józef Stalin. Współtworzona przezeń Historia WKP(b) to publikacja propagandowa będąca oficjalną wykładnią historii Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego
Józef Stalin. Współtworzona przezeń "Historia WKP(b)" to publikacja propagandowa będąca oficjalną wykładnią historii Komunistycznej Partii Związku RadzieckiegoFoto: wikimedia/domena publiczna

Krytyczne wydanie "Mein Kampf" Hitlera to ostatni bestseller na niemieckim rynku wydawniczym. Książka z nowym rokiem stała się częścią domeny publicznej, a jej dostępność dla szerokiego grona odbiorców wywołuje kontrowersje i sprzeciw części środowisk.

Na postawione w tytule debaty pytanie historyk i publicysta dr Paweł Kowal odpowiedział: "nie promować, nie zakazywać, ale też nie drukować nowych egzemplarzy". Dorota Głowacka, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, poruszyła ten problem z prawniczego punktu widzenia, zwracając uwagę na konflikt między wolnością słowa a mową nienawiści, a zarazem na kryterium upływu czasu w ocenie zagrożenia, jakie stanowią książki oprawców.

Wszyscy eksperci zgodzili się, że takie dzieła, jak "Mein Kampf" czy "Historia WKP(b)" Stalina mogą (i powinny) być czytane przez historyków. Ekspert stosunków międzynarodowych dr Monika Gabriela Bartoszewicz zastanawiała się jednak nad powszechną dostępnością tych książek, przytaczając wyniki badań, wedle których umiejętność czytania ze zrozumieniem posiada zatrważająco znikoma część społeczeństwa.

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury

Prowadzi: Barbara Schabowska i Marek Kochan (twórca Gdańskiej Akademii Debaty)

Goście: dr Monika Gabriela Bartoszewicz (ekspert stosunków międzynarodowych), Dorota Głowacka (prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka), dr Paweł Kowal (historyk i publicysta)

Data emisji: 31.01.2016

Godzina emisji: 12.00

mc/gs

Czytaj także

Debata gdańska. Polska droga do porozumienia?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 19:00
Poziom dyskusji o uchodźcach i padające w niej argumenty każą się zastanowić nad tym, jak prowadzić w Polsce publiczne debaty. Marek Kochan proponował w Dwójce przestrzeganie kilku reguł.
rozwiń zwiń