Raj na uboczu. Cuda Beskidu Niskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 13:30
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o niezwykłej wsi Nowica, która jak magnes przyciąga uciekinierów z miast, miłośników przyrody i tradycji, a także artystów, tworzących tam z wielką pasją.
Audio
Nowica, cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Paraskewy
Nowica, cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. ParaskewyFoto: Jerzy Strzelecki, Wikipedia/CC

W "Przestrzeniach kultury" gośćmi Justyny Piernik byli Piotr Bussold i Mateusz Sora, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, organizatora wielu imprez kulturalnych. Jednym z najważniejszych są niewątpliwie Spotkania Teatralne Innowica, na które co roku czeka niecierpliwie publiczność. Równie chętnie do Nowicy przyjeżdżają artyści. Zazwyczaj prezentują więcej niż jeden, zakontraktowany spektakl, bo - jak podkreślają goście - są to Spotkania teatralne. Spotkania zaś polegają na relacji z drugim człowiekiem, z Bogiem, z twórcami, ze sztuką, z naturą. Dlatego to nie jest festiwal czy przegląd i tu także leży tajemnica jego niezwykłości.

Swoje pierwsze podróże do Nowicy wspominają Wacław Sobaszek, założyciel Teatru wiejskiego "Węgajty" i Krzysztof Czyżewski, twórca ośrodka Pogranicze w Sejnach. W studiu gościła także Olena Jeremenko, członkini m.in. zespołu Burdon, reprezentująca środowisko lwowskich muzyków, chętnie goszczących w Nowicy.

Skąd się bierze tajemnicza siła Nowicy? To miejsce leżące na uboczu, a jednak tętniące pełnia życia. Wieś ukryta między Gorlicami, a Krynicą Górską. Między Polską a Słowacką, między Polską a Ukrainą.

gs

Czytaj także

Galicyjski chłop podbija Brazylię

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 14:50
Nawet nie wiedzieli dokąd płyną. Nie mieli jednak nic do stracenia. Szczerze wierzyli w zapewnienia, że w Brazylii drogi są ze złota i każdy ma swoją małpkę-służącego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugie życie skarbów Podkarpacia

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 12:00
Prawdopodobnie każdy z nas - przynajmniej z widzenia - zna te niewielkie drewniane kościółki i cerkwie: kryte gontem, ze spadzistymi dachami i niewielkimi okienkami, z których roztacza się widok na falujący podkarpacki krajobraz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dolina Pałaców i Ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 16:34
W cyklu "Przestrzenie kultury" zaprosimy Państwa do niezwykłego miejsca na Dolnym Śląsku w Kotlinie Jeleniogórskiej.
rozwiń zwiń