Smutne dzieciństwo polskiej arystokracji

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 15:50
Przyjście na świat w arystokratycznej rodzinie zapewniało najlepszy życiowy start. Ceną, jaką płaciło się za to, było często jednak surowe wychowanie. – To dzieciństwo bywało smutne – opowiadała o życiu najmłodszych przedstawicieli polskiej arystokracji Maja Łozińska.
Audio
  • Maja i Jan Łozińscy o życiu codziennym polskiej arystokracji (Ćwiczenia z myślenia/Dwójka)
Portret trzech niezidentyfikowanych dziewczynek, ok. 1880
Portret trzech niezidentyfikowanych dziewczynek, ok. 1880Foto: ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie/polona.pl/domena publiczna

Arystokracja, niegdyś uprzywilejowana warstwa polskiego społeczeństwa, zawsze budziła powszechne zainteresowanie. Szczyciła się kultywowaniem dobrych obyczajów i wielowiekowych rodowych tradycji.
Pochodzenie z wyższych sfer było dla wielu zaszczytne i nobilitujące: wielkie fortuny, międzynarodowe koligacje, wystawne życie, przynależność do elity. Dla niektórych jednak stanowiło ono brzemię – obowiązki wobec własnego rodu i kraju, konwenanse, ograniczenia…
Surowe zasady były trudne do zniesienia zwłaszcza w dzieciństwie. Dzieci, opowiadała w Dwójce Maja Łozińska, obarczano masą obowiązków (choćby nauką języków). Co znaczące, kontakt z rodzicami był mocno ograniczony – towarzyszami najmłodszych bywały najpierw mamki, a później guwernantki, często obcego pochodzenia.  – Maria Czapska miała upiorną nauczycielkę, Francuzkę – mówiła Maja Łozińska. – Czytywała ona siostrom Czapskim żywoty świętych i oczekiwała od nich podobnych jak w tych historiach zachowań. Wszystko należało ponadto odnotować w specjalnych kajecikach...
Gośćmi Dwójkowej audycji z cyklu "Ćwiczenia z myślenia" byli Maja i Jan Łozińscy, autorzy książki  "Życie codzienne arystokracji". Wśród wielu barwnych opowieści, jakie usłyszeliśmy podczas rozmowy, warto wymienić te o mecenacie arystokracji, o pięknych wnętrzach rodowych siedzib czy też – o wielkich, wzbudzających poruszenie nie tylko w arystokratycznych kręgach, mezaliansach…
Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, którą prowadzili Dorota Gacek i Witold Malesa.

pwn.pl/jp

Zobacz więcej na temat: HISTORIA POLSKA
Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski. Polityk i wirtuoz

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 06:00
- Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci - mówił wybitny pianista w 1918 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czartoryscy lubili robić zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 12:00
- Fotografia była pasją mojej babki Jadwigi Czartoryskiej. Zdawała sobie sprawę, że zdjęcia to ważne świadectwo historyczne - mówiła w Dwójce Barbara Caillot-Dubus, współautorka książki "Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia".
rozwiń zwiń