Bauman: poddałem się prądowi wydarzeń...

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 12:00
- Moją pracę pojmuję jako nieustanny dialog z wiedzą i doświadczeniem innych. Bo natura myślenia jest dialogowa - podkreślał w Dwójce wybitny polski socjolog, filozof i eseista.
Audio
Zygmunt Bauman podczas wykładu z okazji otrzymania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Zygmunt Bauman podczas wykładu z okazji otrzymania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Foto: PAP/Marek Zakrzewski

- Właściwie dokonałem pewnego eksperymentu. Po raz pierwszy dla odmiany postanowiłem sobą nie kierować, a poddać się prądowi wydarzeń - mówił Zygmunt Bauman o swojej najnowszej książce, innej od dotychczasowych publikacji. Mimo przewrotnego tytułu – "To nie jest dziennik" – jest to jednak rodzaj diariuszowych zapisków, które prowadził myśliciel od września 2010 do marca 2011 roku.

W rozmowie, jaką przeprowadziła z Zygmuntem Baumanem, Monika Pilch, opowiadał on między innymi o swojej życiowej pasji. - Socjologię pojmuję, a zawdzięczam to profesorowi Ossowskiemu, jednemu z moich nauczycieli, jako nieustającą rozmowę z ludzkim rozsądkiem, doświadczeniem, wiedzą. Już jakieś 20-30 lat temu przestałem pisać z myślą o kolegach socjologach i ich reakcjach.  Piszę do użytkowników życia, piszę o praktyce życiowej ludzi, warunkach, w jakich żyjemy, o sposobie, w jakim opowiadamy o swoim życiu.

Zygmunt Bauman od wielu lat mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie wykłada socjologię na Uniwersytecie w Leeds. Jest autorem pojęcia płynna nowoczesność, które rozwijał w szeregu swoich publikacji takich jak "Płynne życie", "Płynny lęk" czy "Płynne czasy. Życie w epoce niepewności".

Publikacja "To nie jest dziennik" profesora Zygmunta Baumana ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Ostatnio także PWN wznowiło wydaną w 1973 roku książkę "Kultura jako Praxis".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamieniliśmy gołe pięści na białe rękawiczki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 16:30
- Dawniej paliliśmy na stosach, dziś pozbawiamy godności osobistej. Zmieniły się metody i stopień brutalności, ale to nie jest postęp – powiedział w Trójce prof. Zygmunt Bauman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bauman: obecna Europa jest jak mozaika diaspor

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 20:30
Profesor Zygmunt Bauman, wybitny polski filozof zwrócił uwagę, że odnowienie dawnej pozycji Europy w świecie wymaga przezwyciężenia wewnętrznych antagonizmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy punkowcy grają Zygmunta Baumana!

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 13:30
"Paxil" - tytuł drugiego krążka warszawskiej grupy - nawiązuje do zbioru wykładów słynnego socjologa i filozofa p.t. "Kultura w płynnej nowoczesności". Muzycy gościli w Trójkowej "Offensywie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najniebezpieczniej żyć było na Ukrainie i Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 15:00
- Mieliśmy historię Holocaustu, głodu na Ukrainie i sowieckiego terroru, Katynia, ale brakowało perspektywy, która pozwoliłaby nam widzieć związki między tymi wydarzeniami - mówił w Dwójce Timothy Snyder, amerykański historyk z Uniwersytetu Yale, laureat Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.
rozwiń zwiń