Chór Polskiego Radia wystąpi na festiwalu w Edynburgu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 13:30
Edinburgh International Festival to niezwykłe wydarzenie kulturalne. Artyści z całego świata marzą o tym, by wziąć w nim udział. W tym roku jeden z koncertów w stolicy Szkocji uświetni Chór Polskiego Radia.
Koncert Chóru Polskiego Radia, Warszawa 2004
Koncert Chóru Polskiego Radia, Warszawa 2004Foto: Polskie Radio

Szkocja kojarzona jest zwykle z surowym klimatem Wysp Brytyjskich, ze średniowiecznymi zamkami usytuowanymi na szczytach skalistych urwisk, a także z...kiltami. Jest jednak, krótki czas w roku, gdy mówiąc Szkocja myślimy kultura wysoka.

Edinburgh International Festival odbywając się nieprzerwanie w sierpniu od 1947 roku wypracował niezwykle silną markę przyciągając wymagającą i wyrafinowaną publiczność. Dziś to międzynarodowe święto kultury, uznawane jest za jeden z najwyżej cenionych klasycznych festiwali na świecie.

Tego lata pośród największych gwiazd wystąpi Chór Polskiego Radia , który zaprezentuje utwory dwóch najwybitniejszych polskich twórców XX i XXI wieku: Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego . - Ich kompozycje od lat zajmują ważne miejsce wśród utworów wykonywanych przez Chór Polskiego Radia - podkreśla chórmistrzyni Izabela Polakowska.

Dość wspomnieć, że na jubileusz 80. urodzin Pendereckiego chór przygotował płytę z jego wybranymi dziełami, które wykonuje a capella. Często też śpiewał pod batutą kompozytora.  Równie bogata była współpraca z Góreckim. Jego słynne i piękne "Beatus vir", "Ad Matrem", "Symfonię kopernikowską" oraz "Kantatę o św. Wojciechu" chórzyści Polskiego Radia wielokrotnie wykonywali z pasją.

W Edynburgu nie zabraknie zatem najwspanialszych kompozycji wybitnych Polaków. Od " Agnus Dei " (z "Polskiego Requiem”), " Missę Brevis " i " O gloriosa Virginum " Krzysztofa Pendereckiego, po "Totus Tuus ", "Matko Najświętsza " i "Zdrowaś bądź Maryja " Henryka Mikołaja Góreckiego. Zespołem dyrygować będzie Izabela Polakowska.

Koncert odbędzie się 18 sierpnia w Greyfriars Kirk w Edynburgu.

/

Patronat medialny nad występem Chóru Polskiego Radia w Edinburgh International Festival objął Program 2 Polskiego Radia.

 

 

(pkur)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal w Bayreuth czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 16:50
"Tannhäuser" - słynna opera o perypetiach kochanka bogini Wenus zabrzmi w piątkowe popołudnie w Dwójce. Prosto ze świątyni kultu kompozytora - Bayreuth. W roli zgubionego rycerza wystąpi Torsten Kerl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opera o przeklętym żeglarzu na drugi dzień święta Wagnera w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 17:00
Zapraszamy na transmisję z Festiwalu w Bayreuth, obowiązkowego punktu na mapie pielgrzymek wszystkich miłośników niemieckiego kompozytora. W sobotę zabrzmi "Holender tułacz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość i śmierć według Wagnera – transmisja prosto z Bayreuth!

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 08:59
Trzynastowieczna legenda o Rycerzu Łabędzia w interpretacji Ryszarda Wagnera na antenie Dwójki. Zapraszamy na "Lohengrina" w czwartkowe popołudnie i wieczór.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Capella Cracoviensis na Festiwalu Bachowskim w Lipsku

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 23:20
Koncert z kantatami rodziny Bachów w programie odbył się w czerwcu tego roku. Na retransmisję zaprasza Piotr Matwiejczuk.
rozwiń zwiń