X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pamięć bohaterów. Rocznica Sierpnia '44 w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 10:00
Z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego przygotowaliśmy specjalne audycje związane z jednym z najważniejszych niepodległościowych zrywów w historii naszego kraju.
Symbol Polski Walczącej i powstańcy warszawscy
Symbol Polski Walczącej i powstańcy warszawscyFoto: wikimedia/domena publiczna/Paweł Kruczyński/CC BY-SA 4.0
Monika Borzym fot Konecki 1200.JPG
"Przy nagraniu tej płyty miałam ciarki". Monika Borzym o piosenkach z wierszy Anny Świrszczyńskiej

Rocznicowe obchody zaczęliśmy już w sobotę (29.07) w "Słuchowisku na lato", prezentując radiowy spektakl "Muszę opowiedzieć", który jest szczególnym zapisem 63 dni Powstania Warszawskiego - składa się bowiem z wierszy Anny Świrszczyńskiej wydanych przez poetkę w tomie "Budowałam barykadę".

***

Od poniedziałku do piątku (31.07-4.08) zapraszamy na audycje cykliczne: w cyklu "To się czyta latem" (w godz. 9.45-10.00) wybrane przez Elżbietę Łukomską fragmenty książki Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie" przeczyta Marzena Trybała, w "Wierszu na lato" (w godz. 11.10-11.15) pojawią się utwory poety i powstańca warszawskiego Tadeusza Gajcego, a w godz. 11.45-12.00 w "Zapiskach ze współczesności" słuchamy przygotowanych przez Katarzynę Hagmajer-Kwiatek i Małgorzatę Szymankiewicz wspomnień uczestników, naocznych świadków wydarzeń z 1944 roku, m.in. Jolanty Kolczyńskiej, ps. Klara, Zbigniewa Galperyna, pseud. Antek, i Eugeniusza Tyrajskiego, ps. Genek.

W dniu 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - we wtorek (1.08)Wacław Holewiński w audycji "O wszystkim z kulturą" (w godz. 18.00-18.30), wychodząc od książki Hannsa von Krannhalsa "Powstanie Warszawskie 44", rozmawiał z Piotrem Gursztynem i prof. Andrzejem Chojnowskim o Powstaniu Warszawskim z perspektywy niemieckiej. Dawid Dziedziczak z kolei poświęcił "Kwadrans bez muzyki" katastrofie Warszawy, jaką były zniszczenia dokonane w tym mieście przez niemieckich żołnierzy, a także przekształceniom miasta przed i po wojnie oraz wyburzania jego części.

Baczyński-2_663x364.jpg
Baczyński. Serwis specjalny portalu polskieradio.pl

Następnego dnia - w środę (2.08) - opowiedzieliśmy natomiast o podnoszeniu miasta z ruin. W "Kwadransie bez muzyki" (w godz. 15.00-15.15) Aldona Łaniewska-Wołłk przedstawiła sylwetkę architekta Józefa Sigalina, który jako szef Biura Odbudowy Stolicy stworzył Warszawę od nowa - w kształcie, który znamy dziś.

W czwartek (3.08) w godz. 15.00-15.15 w "Kwadransie bez muzyki" Dorota Gacek w audycji z cyklu "Wisła polskich pisarzy", rozmawiała z Piotrem Matywieckim o znaczeniu tej rzeki w twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wybitnego poety i jednego z bohaterów Powstania Warszawskiego.

***

mc/jpTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Syreny alarmowe przypomną o godzinie wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 12:23
Jak co roku syreny alarmowe na terenie Mazowsza przypomną 1 sierpnia o godzinie wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednominutowy, ciągły sygnał o 17.00 - godzinie "W" - uczci pamięć ofiar zrywu w 73. rocznicę jego rozpoczęcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powstańcy '44". Wspomnienia bohaterów Sierpnia

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 12:00
Marzena Trybała czytała w Dwójce fragmenty książki Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeź Woli - nierozliczona zbrodnia

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 06:00
- Rzeź Woli była największą jednostkową zbrodnią na ludności cywilnej podczas niemieckiej okupacji. Od początku chciano zacierać jej ślady – wyjaśniała prof. Wanda Jarząbek z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Godzina "W" - apel o minutę ciszy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 16:34
O uczczenie minutą ciszy godziny "W", czyli 17.00, o której wybuchło 1 sierpnia 1944 r. powstanie warszawskie, zaapelowali w podpisanej w czwartek odezwie szefowie Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy AK oraz władze stolicy. 
rozwiń zwiń