X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rocznica śmierci prof. Mieczysława Tomaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:30
Rok temu, 14 stycznia 2019 roku, odszedł od nas prof. Mieczysław Tomaszewski - jeden z najwybitniejszych polskich badaczy twórczości Chopina, muzykolog i teoretyk muzyki. Z tej okazji Program 2 Polskiego Radia przygotował szereg audycji wspomnieniowych.
Audio
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o współpracy z radiową Dwójką (Poranek Dwójki)
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o istocie swojej pracy badawczej (Wybieram Dwójkę)
Mieczysław Tomaszewski
Mieczysław TomaszewskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Prof. Mieczysław Tomaszewski zmarł 14 stycznia w wieku 97 lat. Był znawcą muzyki romantycznej i muzyki współczesnej, autorem ponad 250 tekstów naukowych, publikowanych w kraju, a także we Francji, Austrii, Niemczech, Anglii, Rosji, na Słowacji i na Litwie. Wybitnym chopinologiem. Kierownikiem Katedry Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego Akademii Muzycznej w Krakowie. Wieloletnim dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, autorem trzech cykli muzycznych w Dwójce, w tym 44 audycji poświęconych Chopinowi.

Przeczytaj: Krzysztof Penderecki: imieniem prof. Tomaszewskiego nazwałem dąb

W latach 1946-49 redagował "Arkonę" - periodyk poświęcony kulturze i sztuce; w latach 1949-1952 był dyrektorem Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej w Bydgoszczy, w latach 1952-1988 redaktorem naczelnym (od 1964 także dyrektorem) Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Krakowie. Za swoje zasługi na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej został odznaczony Orderem Orła Białego.

W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z sopranistką Olgą Pasiecznik, która wystąpiła podczas koncertu "Chopina pieśni i piosnki". Śpiewaczka opowiedziała o specyfice wykonawstwa tych dzieł oraz o współpracy z profesorem Mieczysławem Tomaszewskim.

Wybitnemu znawcy Chopina poświęcona była również "Pora koncertowa". Od godziny 13.00 słuchaliśmy m.in Sonaty wiolonczelowej g-moll, op. 65, Nokturnu cis-moll, op. 27 nr 1 czy Nokturnu fis-moll op. 48 nr 2, skomponowanych przez jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych.

shutterstock_nuty 1200.jpg
Prof. Mieczysław Tomaszewski. Opowieści z radiowego archiwum

O godzinie 19.00 w "Filharmonii Dwójki" zapraszaliśmy również na transmisję wyjątkowego koncertu "Chopina pieśni i piosenki" w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. W programie wszystkie Pieśni Fryderyka Chopina w interpretacji Olgi Pasiecznik i Kevina Kennera oraz Mariusza Godlewskiego i Radosława Kurka.

Przeczytaj: Prof. Tomaszewski. Od biblii chopinologów do kultowych audycji w Dwójce

Profesorowi Mieczysławowi Tomaszewskiemu poświęcone były również "Rozmowy po zmroku", podczas których przedstawiliśmy skrót wystąpień wychowanków profesora podczas spotkania wspomnieniowego w Akademii Muzycznej w Krakowie 18 maja 2019 roku. Tego dnia Sali Senatu Uczelni zostało nadane imię prof. Tomaszewskiego. W audycji znajdą się fragmenty wystąpień Teresy Maleckiej, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Małgorzaty Janickiej-Słysz, Agnieszki Draus oraz Marcina Trzęsioka i Leszka Polony.

Przez cały dzień słuchaliśmy także archiwalnych wypowiedzi profesora na antenie Programu 2 Polskiego Radia w różnych pasmach.

am


Zobacz więcej na temat: Mieczysław Tomaszewski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dzięki Dwójce ludzie zaczęli mne zaczepiać na ulicy"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 23:00
Tak swoją współpracę z Polskim Radiem wspomina wybitny chopinista, Mieczysław Tomaszewski. Z kolei profesor Mirosław Perz opowiada, jak słuchacze Dwójki pomogli mu skompletować "200 kantat Jana Sebastiana Bacha".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: imieniem prof. Tomaszewskiego nazwałem dąb

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 09:00
– O muzyce dużo nie rozmawialiśmy, raczej o drzewach – wybitnego badacza muzyki polskiej, który zmarł w wieku 97 lat, wspominał w Dwójce Krzysztof Penderecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Tomaszewski: ta fascynacja pomogła mi przy nauce form muzycznych

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 15:00
- Z dzieciństwa pamiętam spacery z dziadkiem, podczas których zainteresowałem się botaniką. Ta fascynacja pogłębiła się, gdy znalazłem przewodnik do oznaczania roślin Rostafińskiego. Książka była bez okładki i nie miała tych objaśnień, które dla oznaczania roślin są potrzebne. Musiałem więc sam dojść do tego, co te skróty znaczą - mówił w 2006 roku w Dwójce nieżyjący już wybitny muzykolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria João Pires w hołdzie profesorowi Mieczysławowi Tomaszewskiemu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 12:12
W audycji przypadającej w 98. rocznicę urodzin prof. Mieczysława Tomaszewskiego słuchaliśmy nagrań jednej z jego ulubionych chopinistek - Marii João Pires, świętując tym samym 75. urodziny wybitnej portugalskiej pianistki.
rozwiń zwiń