II Konkurs Szymanowskiego - Turicum Quartet i Neuma Quartet nagrodzone w finale kwartetów smyczkowych

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 07:00
Znamy wyniki II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii kwartet smyczkowy. Jury w składzie: Peter Schuhmayer (przewodniczący), Arkadiusz Kubica, Kyril Zlotnikov, Izabella Szałaj-Zimak, Guy Danel, Jonathan Brown i Piotr Reichert zdecydowało nie przyznać I nagrody. II miejsce zajął Turicum Quartet (Szwajcaria), a III miejsce - Neuma Quartet (Polska). Serdecznie gratulujemy!
Turicum Quartet podczas przesłuchań II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego
Turicum Quartet podczas przesłuchań II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola SzymanowskiegoFoto: G. Mart / NOSPR
  • Do finału w kategorii "kwartety smyczkowe" II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego zakwalifikowały się: Monbijou Quartet, Neuma Quartet i Turicum Quartet.
  • Finałowe przesłuchania odbyły się w czwartek, 21 września, od 19.00 do 22.00.
  • Transmitowaliśmy je na antenie Dwójki.

Finał w kategorii "kwartety smyczkowe"

Po finałowych zmaganiach w kategoriach "fortepian" i "skrzypce" nadszedł czas na wyłonienie najlepszego zdaniem jury kwartetu smyczkowego. Do finału w tej kategorii II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego zakwalifikowały się: Monbijou Quartet (Szwecja), Neuma Quartet (Polska) i Turicum Quartet (Szwajcaria).

Jury w składzie: Peter Schuhmayer (przewodniczący), Arkadiusz Kubica, Kyril Zlotnikov, Izabella Szałaj-Zimak, Guy Danel, Jonathan Brown i Piotr Reichert zdecydowało nie przyznać I nagrody. II miejsce zajął Turicum Quartet (Szwajcaria), a III miejsce - Neuma Quartet (Polska). Neuma Quartet otrzymał również nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu patrona konkursu.

Znamy wyniki II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii kwartet smyczkowy.

Wielka szansa dla młodych muzyków

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to szansa dla wybitnych młodych artystów. Szansa, by swej karierze nadać rozmach i tempo. Szansa, by stać się artystą rozpoznawalnym dla świata. A także by zdobyć wysoką nagrodę.

Zobacz także: II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Dwójce.

Konkurs odbywa się co pięć lat w czterech kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym.

Plakat II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego Plakat II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego

Dwuetapowe przesłuchania

Przesłuchania w ramach I i II etapu prowadzone są w dniach 5-22 września br. 23 września konkurs zwieńczą uroczysta gala finałowa, w trakcie której nastąpi wręczenie nagród, oraz koncert laureatów z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wstęp na przesłuchania koncertowe jest bezpłatny, a odbywają się one w dwóch sesjach. Pierwsza - w godz. 10.00-13.00, druga zaś - w godz. 15.30-18.30. 

W każdej kategorii uczestnicy prezentują się przed międzynarodowym jury, złożonym z najwybitniejszych postaci świata muzyki, wpływowymi krytykami, agentami, mediami oraz serdecznie kibicującą im publicznością. Pula nagród w wysokości blisko 300 tys. euro oraz gwarantowane nagrania płytowe i zaproszenia koncertowe sprawiają, że zwycięstwo w konkursie może stać się przełomowym momentem w życiu każdego uczestnika. 

***

mo

Czytaj także

II Konkurs Szymanowskiego. "Słuchanie kwartetów smyczkowych w I etapie było przyjemnością"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 18:00
Wszystkie kwartety przeszły do II etapu Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. - Miałem przyjemność wysłuchania uczestników konkursu kwartetów smyczkowych. Może nie były to zespoły co do jednego wybitne, owszem dała się zauważyć spora rozpiętość artystycznych jakości. Nie było jednak wśród nich takiego, którego dyskwalifikowałby jego poziom. Kilka zespołów wydaje mi się bardzo obiecujących - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jurorka Konkursu Szymanowskiego Jennifer Pike: polska muzyka zainteresowała Brytyjczyków

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 19:45
- Z mojego doświadczenia wynika, że polska muzyka cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. To dla Brytyjczyków świat zupełnie nowych brzmień - mówiła w Dwójce Jennifer Pike, skrzypaczka i jurorka trwającego w Katowicach II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń