Jurorka Konkursu Szymanowskiego Jennifer Pike: polska muzyka zainteresowała Brytyjczyków

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 19:45
- Z mojego doświadczenia wynika, że polska muzyka cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. To dla Brytyjczyków świat zupełnie nowych brzmień - mówiła w Dwójce Jennifer Pike, skrzypaczka i jurorka trwającego w Katowicach II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.
Skrzypaczka Jennifer Pike
Skrzypaczka Jennifer PikeFoto: PAP/Grzegorz Michałowski
  • Trwa II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego. 14 września ma miejsce finał w kategorii skrzypiec.
  • W przerwie występów udało nam się porozmawiać z jedną z jurorek, Jennifer Pike, która opowiedziała o swoich polskich korzeniach, fascynacji polską muzyką, a także o poziomie tegorocznego konkursu.
  • Konkurs Szymanowskiego odbywa się łącznie w czterech kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartety smyczkowe i głos. Gala finałowa będzie miała miejsce 23 września. Polskie Radio jest współorganizatorem wydarzenia.

W czwartek (14.09) ma miejsce finał Konkursu im. Karola Szymanowskiego w kategorii skrzypiec. W przerwie przesłuchań rozmawialiśmy z jedną z jurorek - Jennifer Pike, brytyjską skrzypaczką o polskich korzeniach.

- Jestem w połowie Polką. Moja mama pochodzi z Bytomia. Mój ojciec z kolei studiował u Góreckiego w tutejszej akademii muzycznej. Poznali się tu, w Katowicach. W Bytomiu nadal mieszkają moi dziadkowie - mówiła artystka w rozmowie z Moniką Zając.

Zobacz także: II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Dwójce

Brytyjczycy słuchają polskich kompozytorów

Skrzypaczka przyznaje, że już w domu rodzinnym słuchała dużo polskiej muzyki i stwierdza, iż to właśnie skrzypce zajmują w dorobku większości polskich kompozytorów wyjątkowe miejsce. Jennifer Pike nagrała już już dwie płyty poświęcone w całości polskiej muzyce skrzypcowej i rozpoczęła prace nad kolejnym albumem. W Wielkiej Brytanii nagrania te zostały przyjęte entuzjastycznie.

- Z mojego doświadczenia wynika, że polska muzyka cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. To dla Brytyjczyków świat zupełnie nowych brzmień - przyznaje nasza rozmówczyni. - W programach moich koncertów zawsze staram się uwzględnić utwory polskich kompozytorów i spotyka się to z bardzo ciepłym przyjęciem. W 2017 roku zorganizowałam w Wigmore Hall w Londynie trzydniowy maraton polskiej muzyki, który cieszył się naprawdę ogromnym zainteresowaniem - dodaje.

Czytaj także:

Karłowicz, Penderecki, Lutosławski, Górecki

Jak mówi Jennifer Pike, Karol Szymanowski - patron katowickiego konkursu - zafascynował już wielu zagranicznych słuchaczy, wciąż jednak wiele można zrobić w kwestii upowszechniania jego muzyki.

- Również Karłowicz cieszy się sporym zainteresowaniem, no i kompozytorzy XX-wieczni - z Krzysztofem Pendereckim na czele, który właściwie wszędzie cieszy się ogromnym szacunkiem. Ale także Lutosławski, Górecki… Kiedy wymieniam nazwisko Góreckiego, ludzie do tej pory pamiętają, jakim przebojem stała się w latach 90. jego III Symfonia - podkreśla skrzypaczka.


Posłuchaj
10:28 2023_09_14 19_05_26_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 Jurorka Konkursu Szymanowskiego Jennifer Pike: polska muzyka zainteresowała Brytyjczyków (Letnia promenada/Dwójka)

 

Konkurs Szymanowskiego trzyma poziom

Zapytana o poziom tegorocznego Konkursu im. Karola Szymanowskiego, jurorka stwierdza, że jest on bardzo wysoki. - Słuchanie gry tych cudownych młodych artystów było dla mnie zaszczytem. Poziom konkursu jest zdumiewająco wysoki - zszokowało mnie to już w pierwszym etapie. Nie było ani jednej osoby, która nie zasługiwała na udział w tym konkursie - stwierdziła.

Podsumowanie II etapu w kategorii skrzypce znajdziesz TUTAJ.

Konkurs Szymanowskiego odbywa się łącznie w czterech kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartety smyczkowe i głos. Przesłuchania w ramach I i II etapu prowadzone są w dniach 5-22 września br. 23 września konkurs zwieńczą uroczysta gala finałowa, w trakcie której nastąpi wręczenie nagród, oraz koncert laureatów z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Jennifer Pike (skrzypaczka, jurorka II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego)

Data emisji: 14.09.2023

Godzina emisji: 19.05

mgc

Czytaj także

II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 08:00
W Katowicach zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego. Rywalizacja toczyła się w czterech kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, specjalną kategorią, była kompozycja. Wydarzenie szeroko relacjonował Program 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Najważniejsze to utożsamić się z muzyką". Kevin Kenner o Konkursie Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 12:08
- Szymanowski uważał, że muzyka ma siłę zbliżania ludzi do siebie, że jest sztuką inkluzywną i jednoczącą. Wierzył też w to, że nie powinna pozostawać bez związku z tym, co dzieje się na świecie. Żył w trudnych czasach - czasach wojny, agresywnego nacjonalizmu… Tak jak my dziś. Dlatego jego utwory wybrzmiewają obecnie ze zdwojoną siłą - mówił w Dwójce Kevin Kenner, szef jury w kategorii "fortepian" II Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń