Christoph Eschenbach: muzyka Pendereckiego miała wielki wpływ na moje życie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 21:00
- Znałem Krzysztofa Pendereckiego i bardzo go ceniłem. Wciąż cenię. Był nie tylko jednym z największych polskich, ale po prostu jednym z największych kompozytorów XX wieku w ogóle. Wykonywałem wiele jego utworów. Ta muzyka jest mi bardzo bliska, miała zresztą również wielki wpływ na moje życie - mówił w Dwójce maestro Christoph Eschenbach, który w czwartek (7.09) poprowadził koncert inaugurujący 58. Festiwal Wratislavia Cantans.
Christoph Eschenbach
Christoph Eschenbach Foto: Katerina Sulova/PAP/CTK

Mocne otwarcie we Wrocławiu

Urodzony we Wrocławiu Christoph Eschenbach podczas koncertu w Narodowym Forum Muzyki dyrygował m.in. Adagietto z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego. Dla gościa Dwójki było to kolejne spotkanie z twórczością polskiego kompozytora, z którym zresztą się znał.

- Był osobą o niezwykle bogatej duszy. Emanował niezwykłą energią. Rozmowy z nim były fascynujące. A można z nim było rozmawiać o wszystkim, nie tylko o muzyce - wspominał niemiecki dyrygent.

VI Symfonia - przejaw geniuszu Beethovena

W części koncertu prowadzonej przez Christopha Eschenbacha zabrzmiała również VI Symfonia F-dur Ludwiga van Beethovena. - Z wszystkich dziewięciu jego symfonii ta jest szczególna. Ma wyjątkowy nastrój. Pośród dramatycznej muzyki Beethovena jest tą najbardziej liryczną. I przy okazji też tą najsubtelniejszą - przekonywał maestro.

Jego zdaniem VI Symfonia jest również tą najtrudniejszą z punktu widzenia dyrygenta. - Właściwie z każdego taktu trzeba wydobyć na wierzch liryczne detale, nie zatracając przy tym dramaturgii całości. Subtelność melodii i liryzm tej muzyki wymagają od wykonawców niezwykłej delikatności. Aż tu nagle pojawia się burza, całkowite przeciwieństwo dotychczasowych fraz. Beethoven naprawdę był geniuszem - podkreślał Christoph Eschenbach.

Posłuchaj
03:50 Dwójka Letnia promenada Eschenbach 7.08.2023.mp3 Rozmowa z maestro Christophem Eschenbachem podczas 58. Festiwalu Wratislavia Cantans (Letnia promenada/Dwójka) 

Za pulpitem dyrygenckim w czasie inauguracji 58. Międzynarodowego Festiwal Wratislavia Cantans stanął również Mirian Khukhunaishvili. Tę część koncertu wypełniły Passacaglia: Secret of Wind and Birds Tan Duna oraz Kosmogonia Krzysztofa Pendereckiego. W przerwie transmisji wysłuchaliśmy także rozmów z solistami: Iwoną Hossą (sopran) i Rafałem Bartmińskim (tenor), oraz z Andrzejem Kosendiakiem, dyrektorem generalnym festiwalu.

Posłuchaj
25:17 Dwójka Letnia promenada kosendiak hossa bartmiński 7.09.2023.mp3 Rozmowa z Andrzejem Kosendiakiem, Iwoną Hossą i Rafałem Bartmińskim w przerwie koncertu inaugurującego 58. Festiwal Wratislavia Cantans (Letnia promenada/Dwójka)

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Goście: Christoph Eschenbach (dyrygent), Andrzejem Kosendiakiem (dyrektorem generalny 58. Międzynarodowego Festiwal Wratislavia Cantans), Iwona Hossa (śpiewaczka) i Rafał Bartmiński (śpiewak)

Data emisji: 7.09.2023

Godz. emisji: 20.40

Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada".

pg

Czytaj także

"Ideą festiwalu Wratislavia Cantans jest otwartość na różne style i interpretacje"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 19:32
- Czuję się uprzywilejowany, że mogę znów obcować z dorobkiem Beethovena, Haydna czy Bacha i dzielić się swoimi wrażeniami z innymi - mówił na antenie Dwójki Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny 56. festiwalu Wratislavia Cantans, odbywającego się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Markowski. Kompozytor o szerokich horyzontach

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 05:45
- Wszystko, co jest muzyką, nie jest mi obce. Ja tym żyję. Nawet w najskromniejszej piosence czy balladzie, jeżeli jest żywa, prawdziwa, odnajduję swoje życie, swoją prawdę - mówił w audycji Polskiego Radia Andrzej Markowski. Wybitny dyrygent, kompozytor, twórca muzyki filmowej, uczestnik Powstania Warszawskiego i więzień obozu jenieckiego w Murnau zmarł 37 lat temu.
rozwiń zwiń