Dzień Specjalny Europejskiej Unii Radiowej – Muzyka na Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2007 11:00
Co roku przed Bożym Narodzeniem, Europejska Unia Nadawców organizuje specjalny dzień wypełniony transmisjami koncertów z różnych krajów. Ich wspólnym mianownikiem jest oczywiście muzyka na nadchodzące Święta.

Na ten szczególny w europejskiej kulturze czas każda z radiofonii ma do zaproponowania coś wyjątkowego. Ludowe kolędy przeplatają się z najbardziej wyrafinowanymi kompozycjami wokalno-instrumentalnymi, brzmienie barokowych organów sąsiaduje z  natchnioną harmonią prawosławnych chórów, chorał gregoriański – z popularnymi pastorałkami.

W tym roku Program 2 Polskiego Radia przeprowadzi transmisje sześciu wybranych koncertów. Z Kościoła Przemienienia Pańskiego w Atenach wysłuchamy recitalu bizantyjskich pieśni bożonarodzeniowych (o 11.05), z Centrum Kulturalnego Belém w Lizbonie – włoskiej, niemieckiej i francuskiej muzyki barokowej (o 12.00).

O 14.05 przeniesiemy się do kościoła Kallio w Helsinkach. Odbywające się tam koncerty należą do najlepszych pośród wydarzeń transmitowanych na europejskich antenach. Tym razem fińscy muzycy pod wodzą mistrza historycznego wykonawstwa muzyki dawnej, Andrew Lawrence-Kinga, wykonają program złożony z utworów Dietricha Buxtehudego, którego podwójną rocznicę – 370. urodzin i 300. śmierci – obchodzimy w tym roku.

Godzinę później w niedalekiej Estonii, w sali Muzeum Sztuki w Tallinie, odbędzie się koncert zupełnie innej muzyki. Radio Estońskie, które zwykle dostarcza nam świetnych interpretacji wokalnych, tym razem zaprosiło do europejskiego kolędowania zespół folkowy Johanson and Brothers.

W murach kościoła Św. Mikołaja w Gandawie (Belgia) rozbrzmiewać będą przepełnione żarliwą wiarą dzieła barokowych twórców flamandzkich i niemieckich (na antenie Dwójki o 16.00). Recital organowy w świątyni pod wezwaniem Św. Anny w Annaberg (Niemcy) będzie uroczystym zwieńczeniem tego dnia (początek transmisji o 18.00).

Dzień Specjalny Europejskiej Unii Radiowej – Muzyka na Boże Narodzenie – wprowadza co roku słuchaczy Dwójki w nastrój radosnego oczekiwania. Entuzjazm muzyków i nas – transmitujących te koncerty radiowców – udziela się słuchaczom w całej Europie. 16 grudnia znowu będziemy mogli złożyć sobie życzenia Wesołych Świąt!

Zarpasza Adam Suprynowicz

Czytaj także

Przerośnięta choinka przebija czubkiem dach

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2009 17:27
„Chciałem, by moje dzieci miały takie święta, których nigdy nie zapomną” – mówił 36-letni Greig.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moje Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2009 17:26
26 grudnia 2010, godz. 15:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilia Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2009 07:03
W Kościele katolickim Święta Bożego Narodzenia poprzedza Wigilia, dzień przed narodzinami Jezusa Chrystusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mru mru

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2008 02:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Kaczmarski na koncertach w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2008 12:00
W Wielką Sobotę zamiast Raportu o stanie Świata zapraszamy do wysłuchania nagrań z koncertów Jacka Kaczmarskiego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klub Trójki

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2007 21:00
Święta! Nareszcie! Wszyscy składamy sobie życzenia. Czego życzymy?
rozwiń zwiń