X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

New Talent 2008: Marcin Zdunik

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2009 13:26
2 marca 2009, godz. 19:00
Audio

Wiolonczelista Marcin Zdunik wygrał tegoroczny Konkurs Europejskiej Unii Radiowej dla młodych muzyków NEW TALENT 2008.

Koncert finałowy Konkursu New talent odbył się 1 grudnia 2008 roku w Sali Filharmonii Słowackiej w Bratysławie. Wystąpili na nim trzej finaliści: Christian-Pierre La Marca – francuski wiolonczelista, Irvin Denys – klarnecista reprezentujący Czechy oraz Marcin Zdunik zgłoszony przez Polskie Radio. Wystąpili z orkiestrą Radia Słowackiego pod dyrekcją Petera Vronskiego. Ogłoszenie wyników nastąpiło po ich występach i wykonanej przez orkiestrę kompozycji Eugena Suchona Littre Suite with Passacaglia.


***

Konkurs EBU w Bratysławie organizowany jest od 1968 roku. Przeznaczony jest dla młodych muzyków do 28 roku życia. W pierwszym etapie oceniane są nagrania zgłoszone przez Rozgłośnie Radiowe. Do półfinałów zakwalifikowanych zostało w tym roku 8 artystów. Każdy wykonał krótki recital. Nasz reprezentant przedstawił słowackiej publiczności Sonatę G-dur Ravela na skrzypce i fortepian we własnym opracowaniu na wiolonczelę. Towarzyszyła mu pianistka Agnieszka Kozło. W finale młody artysta wykonał Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego.  Marcin Zdunik jest drugim polskim wiolonczelistą, który sięgnął w tym konkursie po najwyższe laury. W 2000 roku zwycięzcą Konkursu Nowy Talent został Dominik Połoński

Marcin Zdunik urodził się 5 grudnia 1987 roku. Ukończył podstawową szkołę muzyczną w Warszawie w klasie wiolonczeli pani Marii Walasek. W 2006 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną II stopnia im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Bauera.

Koncertuje w wielu krajach Europy i Azji, często prezentując własne opracowania i kompozycje. Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal takich jak Rudolfinum w Pradze, Teatr Ermitażu w Sankt-Petersburgu, Filharmonia Westfalska (Konzerthaus Dortmund), Filharmonia Słowacka w Bratysławie, Filharmonia Narodowa w Warszawie czy Studio S1 PR im.W.Lutosławskiego. Jest zapraszany do udziału w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, między innymi w festiwalu Muzyczny Olimp w Sankt-Petersburgu, Asiago Festival, Wartburg Festival, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Autunno Musicale i Lago Maggiore Musica we Włoszech, Meklenbur-Vorpommern Festival (Junge Elite), a także festiwalu muzyki kameralnej Wieczory w Aresenale.

Współpracuje ze znakomitymi zespołami, m.in. Prague Chamber Orchestra, St.Petersburg Camerata, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna Wratislavia, a także z wieloma wybitnymi instrumentalistami, takimi jak Andrzej Bauer, Julius Berger czy Jan Stanienda.

Przed dwoma laty nawiązał współpracę ze skrzypkiem Januszem Wawrowskim, której owocem stał się nowatorski projekt obejmujący skomponowanie przez Marcina Zdunika równorzędnego głosu wiolonczeli do Kaprysów Paganiniego.

Przygotowuje i prezentuje własne opracowania utworów na wiolonczelę i zespoły kameralne (m.in.: Kaprysy N. Paganiniego, Legendę i Le Chant de Bouivac H. Wieniawskiego, Sonatę g-moll i Partitę d-moll J.S.Bacha Sonatę G-dur M. Ravela, Moment musical, Romanzę i Wokalizę S. Rachmaninowa).

Marci Zdunik jest laureatem m.in. I nagrody w V Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym Szkół Muzycznych I Stopnia we Wrocławiu oraz I nagrody i trzech nagród specjalnych w V Młodzieżowym Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu.
W roku 2004 otrzymał I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen (Austria).

W roku 2005 został laureatem III nagrody w 40. Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym w Markneukirchen (Niemcy).

W 2007 roku został laureatem I nagrody w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W konkursie tym zdobył również Grand Prix za wybitne wykonanie Koncertu wiolonczelowego W.Lutosławskiego, dwie nagrody specjalne za najlepsze wykonanie Wariacji Sacherowskiej W.Lutosławskiego i Gigue na wiolonczelę solo P.Szymańskiego oraz 7 innych nagród.

W 2008 roku reprezentował Polskie Radio w Bratysławie na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU) zdobywając tytuł New Talent 2008.

Jest laureatem Tygodnia Talentów 2004 w Centrum Paderewskiego w Tarnowie, gdzie ponadto został wyróżniony przyznaniem stypendium stowarzyszenia Pro Arte im. Anny Knapik.
W roku 2006 został laureatem kursów mistrzowskich Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu. Jest stypendystą fundacji Pro Polonia Society i Mozart Gesellschaft Dortmund.

Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez prof. Leonida Gorochowa, Michaela Flaksmana, Gary Hoffmana, Juliusa Bergera.

Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w latach 2000-2006. Czterokrotnie otrzymał stypendium artystyczne Ministra Kultury, a w roku 2007 Stypendium Młoda Polska.

Gra na wiolonczeli wykonanej przez Wojciecha Topę w 2003 roku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nokturn: EBU Ars Acustica Special Evening 2010 ...

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 12:55
2 lutego 2010, godz. 23:15
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio w czołówce organizatorów koncertów

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 16:05
Departament Radiowy Europejskiej Unii Nadawców EBU ogłosił statystyki międzynarodowej wymiany koncertowej za rok 2009. Polskie Radio zaoferowało 193 koncerty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filharmonia Dwójki: Repin gra Brahmsa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 11:00
9 listopada 2009, godz. 19:05
rozwiń zwiń

Czytaj także

EBU wzywa władze do wsparcia mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2009 12:56
List o sytuacji Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, Europejska Unia Nadawców wystosowała do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, ministrów: spraw zagranicznych, skarbu państwa oraz kultury i dziedzictwa narodowego. EBU wzywa polskie władze do "natychmiastowego" wsparcia mediów publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filharmonia Dwójki: Wieczór rosyjski z Orchestre National de France

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 16:14
11 stycznia 2010, godz. 19:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filharmonia Dwójki: Akademie für Alte Musik Berlin

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2010 12:47
19 maja 2010, godz. 19:00
rozwiń zwiń