Piotr Beczała o nowym albumie: bardziej pieśniarsko, mniej operowo

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 12:45
- Bardzo lubię śpiewać rosyjskie romanse, a Helmut Deutsch, który gra ze mną recitale i nagrywa płyty, również bardzo kocha Czajkowskiego i Rachmaninowa. Dlatego postanowiliśmy poświęcić nową płytę właśnie temu repertuarowi - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Beczała, znakomity tenor, z którym rozmawialiśmy o nowym albumie z najpiękniejszymi pieśniami Czajkowskiego i Rachmaninowa.
Piotr Beczała
Piotr BeczałaFoto: Kusiński Wojciech/PR2

Posłuchaj
15:20 Poranek Dwójki 18 marzec 2021 09_31_40.mp3 Piotr Beczała swoim o nowym albumie - płycie z pieśniami Czajkowskiego i Rachmaninowa (Poranek Dwójki)

 

Piotr Beczała.JPG
Piotr Beczała: propaguję polską muzykę na całym świecie

Wczoraj (17.03) w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej zarejestrowany został wyjątkowy koncert. W programie znalazły się znane arie operowe w mistrzowskim wykonaniu Piotra Beczały. Czekaliśmy na to, że usłyszymy to wydarzenie na żywo, ale z powodu obostrzeń muzycy występowali bez obecności widzów. Teraz czekamy na retransmisję online.

W 2020 roku występy przy pustej sali były nietypowe, dziś nikogo już nie dziwią. Czy jednak artyści skłonni są przyzwyczaić się do takiego stanu rzeczy? - Nie akceptuję tego, że będziemy jeszcze dłuższy czas śpiewać bez publiczności - podkreślił tenor.

Czytaj także:

W najbliższych miesiącach na rynku ukaże się płyta z najpiękniejszymi pieśniami Czajkowskiego i RachmaninowaRosyjskie pieśni od lat obecne są w repertuarze Piotra Beczały. Partią Leńskiego z Eugeniusza Oniegina Piotra Czajkowskiego śpiewak zdał dyplom w Akademii Muzycznej w Katowicach, a wkrótce, wieńcząc w pewnym sensie przygodę z Leńskim, wykona ją także w Metropolitan Opera

Piotr Beczała i Helmut Deutsch przygotowali w sumie trzydzieści dwa nagrania rosyjskich pieśni. Nie wszystkie zmieszczą się na nowym krążku. Jakie będzie kryterium wyboru? - Zaczęliśmy od tzw. hitów, kilkunastu pieśni, które są bardzo popularne i nie mogło ich zabraknąć - zaznaczył śpiewak. - To jest klucz, który zawsze się stosuje w tego typu przypadkach. Myślę, że wybór, którego dokonaliśmy, będzie bardzo atrakcyjny.

Źródło: Metropolitan Opera/Eugene Onegin: Lenski's Aria (Piotr Beczala)

Podczas rozmowy artysta zdradził, że wystawiona w minionym sezonie w Theater an der Wien i Teatrze Wielkim - Operze Narodowej "Halka" trafi na deski jednego z renomowanych brytyjskich teatrów operowych. Będzie to koncertowe wykonanie. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotra Beczały (śpiewak)

Data emisji: 18.03.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Piotr Beczała to polski skarb narodowy"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 13:43
- Piotr Beczała to niekwestionowany król światowej opery, artysta rozpoznawalny na całym świecie, a przy tym człowiek niezwykle skromny, bardzo otwarty, cały czas uśmiechnięty - mówił w Czwórce szef Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys o laureacie Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Album "95 lat Polskiego Radia". Piotr Beczała i "Tango milonga"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 10:00
Polskie Radio wieńczy swój jubileuszowy rok wydaniem dwupłytowego albumu z szesnastoma piosenkami wybranymi przez słuchaczy w specjalnym plebiscycie. Słuchacze wskazali je spośród dziewięćdziesięciu pięciu utworów zaproponowanych przez dziennikarzy Polskiego Radia. Jednym z wykonawców, którego słyszymy na płycie, jest światowej sławy tenor Piotr Beczała.
rozwiń zwiń