REKLAMA

Już taki jestem zimny drań...

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 17:34
"Bo w tym jest rzeczy sedno, że jest mi wszystko jedno" - śpiewał Eugeniusz Bodo. Ale nie była to prawda. Gdy przestało mu być wszystko jedno, zapłacił za to cenę najwyższą.
Audio
Eugeniusz Bodo
Eugeniusz Bodo Foto: wikipedia, domena publiczna

Ulubieniec kobiet, wielbiciel dobrego jedzenia, znakomity artysta estradowy i doskonały aktor filmowy, wykonawca piosenek, które dziś znamy wszyscy. Eugeniusz Bodo, syn Szwajcara Teodora Junoda i Polki, Jadwigi Anny Doroty Dylewskiej, zajmował się też pisaniem scenariuszy, reżyserią i produkcją filmową. Po wybuchu wojny przeniósł się do Lwowa, gdzie został konferansjerem teatru Tea-Jazz Henryka Warsa - kompozytora większości jego szlagierów.

Dawniejsze kompendia podawały, ze Eugeniusz Bodo zginął z rąk Niemców w 1941 roku. Ryszard Wolański przez lata zbierał informacje dotyczące losów aktora, aż dotarł do wyjaśnienia jego zagadkowej śmierci. Dziś wiadomo, że Bodo zginął w sowieckim łagrze w Kotłasie 7 października 1943 roku.

- Bodo miał nieszczęście, że uwierzył w paszport szwajcarski. Nie chciał śpiewać dłużej w orkiestrze Warsa. Najbardziej zraziła go sytuacja związana z piosenką "Tylko we Lwowie", która była nieformalnym hymnem lwowian. Bodo musiał bowiem wykonywać tę piosenkę z tekstem rosyjskim, nie mającym nic wspólnego z oryginałem.

Bodo postanowił więc opuścić ZSRR, ujawnił swoje obywatelstwo, które miało mu pomóc w wyjeździe do USA. Jako Szwajcar został uznany za szpiega, a w każdym razie element wysoce niebezpieczny i podejrzany. Interwencje ambasady polskiej okazały się nieskuteczne, bowiem Bodo został aresztowany właśnie jako osoba legitymująca się szwajcarskim paszportem. Z tego samego powodu nie objęła Bodo amnestia dla obywateli polskich.

O trudnościach związanych z badaniem ostatnich dni aktora, o pojawiających się i znikających dokumentach opowiadał Ryszard Wolański, autor książki "Eugeniusz Bodo. Już taki jestem zimny drań", najnowszej biografii aktora.

Audycję przygotowała Iwona Malinowska.

Czytaj także

Eugeniusz Bodo zostanie upamiętniony

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 13:00
Jak dowiedziało się Polskie Radio, w Kotłasie na północy Rosji zostanie odsłonięty pomnik wybitnego polskiego aktora Eugeniusza Bodo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy XX-lecia międzywojennego za darmo w sieci

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 12:21
Na ekranie komputera będzie można zobaczyć miedzy innymi filmy z Polą Negri, Eugeniuszem Bodo, czy Adolfem Dymszą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszard Wolański "Bodo. Już taki jestem zimny drań"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 16:33
To książka o wielkiej karierze i jej dramatycznym, przedwczesnym końcu. Czyta Emilian Kamiński.
rozwiń zwiń