Marcin Kołodziejczyk: ta książka w całości składa się z podsłuchanych rozmów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 19:08
- Niestety łapię się na tym, że nie mam wystarczającej wyboraźni. Dlatego dzielnica, o której pisze jest moja, bohaterowie są ludźmi znanymi mi; oczywiście mają pozmieniane nazwiska, niektórzy składają się z kilku innych osób. Natomiast nie ma tu nic sztucznego, pod czym bym się nie podpisał, ponieważ to wszystko było życie - mówił w Dwójce Marcin Kołodziejczyk.
Audio
  • Marcin Kołodziejczyk o swojej debiutanckiej powieści "Prymityw. Epopeja narodowa" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. prom./wyd. Wielka Litera

blok 1200.jpg
"Upiór w bloku". Książka o współczesnych bareizmach

Nagradzany dziennikarz i reporter (m.in. autor zbioru "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich") ostatnio zadebiutował również jako prozaik. Pierwsza w jego dorobku powieść nosi tytuł "Prymityw. Epopeja narodowa". Ten drugi człon mógłby wskazywać na podniosły ton książki. To jednak fałszywy trop.

- Zanim ten podtytuł się pojawił, sprawdziłem dokładnie definicję. Więc epopeja, czy epos, jest to utwór literacki, w którym wydarzenia z życia bohaterów dzieją się na tle wydarzeń historycznych. Nie ma mowy o wzniosłości. Oczywiście, jeśli teraz wpisalibyśmy w Google "epopeja narodowa", to wyskoczyłaby moja książka i Adam Mickiewicz. Wydaje mi się, że wielkość tego ostatniego narzuciła pompatyczność rozumienia słowa "epopeja" - przekonywał Marcin Kołodziejczyk. 

Czy jego książka wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości? Co go fascynuje w tzw. Polsce B? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Marcin Kołodziejczyk (pisarz, reporter, dziennikarz)

Data emisji: 3.04.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg/kd

Czytaj także

Nad brzegiem wielokulturowego świata. "Dunaj" Magrisa

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 18:00
- Ta rzeka jest dla Claudio Magrisa metaforą współczesności, nie kierują nim zainteresowania archeologiczne - tłumaczyła Joanna Ugniewska, opowiadając o "Dunaju", najnowszej książce włoskiego pisarza i eseisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kiedy sport i polityka się spotkają, rzeczywistość eksploduje"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 17:00
- Władcy totalitarnych imperiów w Europie interesowali się sportem, a to na życie zawodników wpływało tragicznie. Tyrani tak bezwzględnie nimi sterowali, by uzyskiwać dla siebie jak największe polityczne korzyści - mówił w Dwójce Zbigniew Rokita, autor książki "Królowie strzelców"
rozwiń zwiń