X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teologia Jerzego Nowosielskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 14:00
- Chrystus jest moim osobistym Zbawicielem - twierdził Jerzy Nowosielski. Jego wielka wiara opierała się na niezwykłym przeżywaniu tajemnicy Śmierci i Zmartwychwstania.
Audio
Ikona Jerzego Nowosielskiego
Ikona Jerzego NowosielskiegoFoto: materiał prasowy

- Był człowiekiem naprawdę wierzącym: w Zmartwychwstanie Chrystusa,  w Odkupienie. To jeden z niewielu ludzi, jakich znam, świadomych tej zasady - mówił Zbigniew Podgórzec. - A przecież przeszedł przez piekło zwątpienia, bo każdy przechodzi przez etapy zwątpienia.

Według Zbigniewa Podgórca, dziennikarza, który przeprowadził wiele rozmów z Jerzym Nowosielskim, twórczość i wiara artysty są nierozerwanie zwiazane. Jak zaden inny twórca realizował zasadę "piękno zbawi świat".

- Miał "epizod ateistyczny". To trwało 12 lat – mówiła Krystyna Czerni, krytyk sztuki i biografka Nowosielskiego. - Utrata wiary wiąże się z pobytem w szpitalu we Lwowie: dostał zapalenia stawów przy malowaniu cerkwi. Potem odesłano go do Krakowa. Był świadkiem likwidacji getta. To są rzeczy intymne, nie powinnismy pytać… Nie powinno jednak dziwić, że był taki moment, w którym zdawało się, że Bóg nas opuścił. Po 12 latach wrócił do wiary, do prawosławia. Jak mówił, była to wiara zupełnie inna, nie młodzieńcza i naiwna, ale dojrzała.  

Jerzy Nowosielski wrócił do wiary jako ktoś absolutnie przekonany o prawdzie chrześcijaństwa i  to właśnie w obrządku wschodnim. Mówił, że "wszystkiego boi się na tym świecie, tylko nie Chrystusa".  To się przekładało na to, że absolutnie nie bał się śmierci. Uważał, że Zbawienie dokonuje się w ten sposób, że człowiek musi się otworzyć: jeśli się nie otworzymy na Zbawienie, ono nas nie dotyczy. Stąd słynne zdanie profesora: "Chrystus jest moim osobistym Zbawicielem".

Nowosielski jako teolog dał się poznać przede wszystkim w wywiadach. Kluczową książką jest "Mój Chrystus" seria rozmów przeprowadzonych z malarzem przez Zbigniewa Podgórca - dziennikarza, znawcę kultury rosyjskiej i prawosławia.

W audycji Aleksandry Łapkiewicz o Jerzym Nowosielskim mówili także ks. Henryk Paprocki - teolog i duchowny prawosławny, Michał Bogucki - malarz, założyciel Muzeum Ikon w Warszawie, oraz ks. Stefan Wysocki, na którego zamówienie Nowosielski stworzył malowidła w kościele w Wesołej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowoczesność na wrocławskim strychu (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 08:00
W podróż po sztuce polskiej XX i XXI wieku będzie można się wybrać wdrapując się na strych wrocławskiego Muzeum Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

One nie tylko "ładnie wyglądają na ścianie"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 14:53
- Wielkość Jerzego Nowosielskiego nie polega na jego sukcesie komercyjnym. Zauważmy w końcu dramatyzm jego dzieł, ich głębię - apeluje Krystyna Czerni, autorka monografii artysty.
rozwiń zwiń