X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Nowoczesność na wrocławskim strychu (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 08:00
W podróż po sztuce polskiej XX i XXI wieku będzie można się wybrać wdrapując się na strych wrocławskiego Muzeum Narodowego.
Audio

Największa kolekcja polskiej sztuki współczesnej już za chwilę będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycja rozpocznie się od Witkacego, a zakończy pracami Kozyry, Bałki i Althamera. Ozdobą nowej galerii będzie unikalny w świecie zbiór dzieł Magdaleny Abakanowicz.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada jeden z największych i najbardziej reprezentatywnych zbiorów sztuki XX i początków XXI wieku, liczy on ponad 20 tysięcy eksponatów i obejmuje wszystkie dyscypliny artystyczne od malarstwa, grafiki i rysunku, rzeźby, szkła, ceramiki, fotografii aż do environment, projektów konceptualnych i dokumentacji happeningów. Do tej pory, ze względu na brak odpowiedniej przestrzeni, prezentowany był tylko fragment kolekcji. Dzięki adaptacji strychu Muzeum Narodowego we Wrocławiu udało się stworzyć nową ekspozycję sztuki współczesnej. Te prace zajmą aż 3 tysiące metrów kwadratowych!

- Wystawa polskiej sztuki współczesnej w nowym miejscu będzie prezentacją chronologiczną i obejmie dzieła powstałe od I wojny światowej do chwili obecnej. Jeśli chodzi o XX lecie międzywojenne stawiamy na bardzo dobre prace – wyjaśnia Mariusz Hermansdorfer kurator wystawy i dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu – zrezygnowałem z pokazywania słabszych prac wybitnych artystów, jak miało to miejsce do tej pory. W przypadku sztuki po II wojnie światowej będę rozbudowywał to, co jest teraz prezentowane i starał się pokazać najwybitniejszych artystów maksymalnie szeroko. Model chronologiczny będzie się więc łączył z indywidualnymi prezentacjami, będą tworzone enklawy autorskie - dodaje.

Kolekcja była budowana w ten sposób, że muzeum kupowało duże zestawy prac wybitnych artystów powojennych, które tworzą mniejsze lub większe retrospektywy (Lebenstein, Nowosielski, Hasior, Jarema). Sporo miejsca dyrektor zamierza poświęcić artystom ważnym dla miasta, tym którzy decydowali o kształcie sztuki wrocławskiej (Geppert, Mazurkiewicz, Jurkiewicz, Hałas). Obecnie prezentowana wystawa sztuki współczesnej (II piętro) kończy się na pracach z przełomu lat 80. i 90., w ostatniej sali są tylko pewne sygnały tego, co działo się w sztuce polskiej później (Kozyra, Deskur). Nowa ekspozycja będzie pokazywała najnowsze trendy, prace powstałe w latach 90. XX wieku i na początku XXI wieku – między innymi Althamera, Bałki, Kozyry. Na wystawie dominować będzie malarstwo, będą rzeźby, specjalne miejsce poświęcone zostanie na prezentację szkła i ceramiki.

Prace
Prace Magdaleny Abakanowicz

Zupełnie wyjątkowe miejsce będzie zajmowała niezwykła kolekcja prac światowej sławy polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz. Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada największy w Europie zbiór prac tej artystki – będzie on pokazywany w dwóch salach, które będą stanowiły odrębną całość i będą zamykały całą ekspozycję.

 

(pj/mat.pras)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Jurkiewicz artysta totalny

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 09:09
Ubiera się na czerwono i niebiesko. Pasjonuje się astronomią. Hodował japońskie myszki i chomiki. Tworzył obrazy. W tym roku Zdzisław Jurkiewicz obchodzi 80. urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Złota Japonia" we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 10:21
Wizerunki Buddy, parawany, wyroby z laki, wazy, kimona - to tylko niektóre z eksponatów pokazywanych na wystawie, którą od poniedziałku będzie można oglądać w Muzeum Narodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kongres intelektualny, polityczny i artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 10:00
Już dziś wykład profesora Zygmunta Baumana zainauguruje Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu. W jego programie liczne debaty i spotkania, wystawy, koncerty i spektakle teatralne.
rozwiń zwiń