"Jest rzecz, której oboista nie pozwoli dotknąć nikomu"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 15:00
- Stroik to dusza oboju i musi pozostawać pod pełną kontrolą muzyka – mówił w Dwójce Marek Niewiedział. Oboista przeprowadził w Dwójce pokazową lekcję gry na tym instrumencie.
Audio
  • Spotkanie z Markiem Niewiedziałem i jego uczniami (Five o'clock/Dwójka)

Marek Niewiedział opowiadał, że obój powstał na skutek transformacji średniowiecznej szałamai. – Nie wiemy, w jaki sposób do tego doszło, ale stało się to we Francji za czasów Ludwika XIV, kiedy głównym muzykiem na jego dworze był Jean-Baptiste Lully.

Gość audycji "Five o’clock" wspominał, że wykonawstwem historycznym zainteresował się w czasie studiów pod wpływem koncertu muzyki francuskiej. Nabyta po tym wydarzeniu płyta, na której znalazło się nagranie koncertu Françoisa Couperina w interpretacji Randalla Cooka, stała się impulsem do sięgnięcia po obój.

Opowieści o grze na tym instrumencie Marek Niewiedział przeplatał wykonaniem ulubionych utworów razem z klawesynistką Ewą Mrowcą. W drugiej części programu muzykowi, który prowadzi klasę barokowego oboju w Akademii Muzycznej w Poznaniu towarzyszyli studenci: Anna Witkowska i Franciszek Bielak.

***

Tytuł audycji: Five o'clock

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Goście: Marek Niewiedział (oboista), Ewa Mrowca (klawesynistka), Anna Witkowska i Franciszek Bielak (studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu)

Data emisji: 06.05.2017

Godzina emisji: 17.00

bch/mz

Czytaj także

Izabela Kłosińska. Kto jest wrogiem śpiewaczki?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 15:00
– Gdy mam mieć koncert, na kilka dni przed nim odwołuję wszystkie zajęcia na Akademii Muzycznej – mówiła sopranistka, tłumacząc, dlaczego mówienie przeszkadza w śpiewaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Zdunik. Nauczyciel, czyli ryzykant

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 13:00
– Gdy trafi się nam zdolny student, mamy więcej do stracenia. Możemy zmarnować wielki talent. Trzeba za wszelką cenę tego uniknąć – mówił wiolonczelista i pedagog Marcin Zdunik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klaudiusz Baran: bardzo długo broniłem się przed Bachem

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 14:30
- Praktycznie od czasu studiów nie grałem utworów tego kompozytora. To chyba ze strachu przed jego geniuszem i tym, że nie do końca sobie z tym wyzwaniem poradzę – powiedział akordeonista i bandoneonista Klaudiusz Baran.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Widaszek. Klarnecista w poszukiwaniu trzciny

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 16:00
– Dopasowanie stroika to przekleństwo każdego grającego na klarnecie – mówił muzyk i pedagog Roman Widaszek, tłumacząc zainteresowanie klarnecistów pewnym gatunkiem trzciny.
rozwiń zwiń