Prof. Bartosz Bryła. Poznańska szkoła smyczka

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 17:00
W audycji "Five o'clock" spotkaliśmy się z laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu z roku 1981.
Audio
  • Prof. Bartosz Bryła. Poznańska szkoła smyczka (Five o'clock/Dwójka)
Bartosz Bryła
Bartosz BryłaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Poznań nie bez powodu kojarzy nam się z muzyką skrzypcową i to nie tylko za sprawą Konkursu Wieniawskiego, ale także bardzo wielu znakomitych skrzypków wykształconych w tamtejszej akademii muzycznej. Czy możemy mówić o wiolinistycznej szkole poznańskiej? Czym się dziś charakteryzuje i jakie są sekrety jej sukcesów?

Nad tym zastanawialiśmy się z prof. Bartoszem Bryłą, który od wielu lat prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, i jego utytułowanymi studentami: Celiną Kotz, Mateuszem Makuchem i Mateuszem Gidaszewskim. Przy fortepianie towarzyszył im świetnie znany - nie tylko z Konkursów Wieniawskiego - Marcin Sikorski.

***

Tytuł audycji: Five o'clock

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Goście: prof. Bartosz Bryła, Celina Kotz, Mateusz Makuch, Mateusz Gidaszewski, Marcin Sikorski

Data emisji: 7.10..2017

Godzina emisji: 17.00

mc/bch

Czytaj także

Henryk Kasperczak: dobry lutnista musi być syty

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 11:00
- Lutnista kojarzy się z tym, że siada i - w zależności, czy to jest sala kochanków, czy sala obrad - gra odpowiednią fantazję. Ja swoje fantazje konstruuję w oparciu o tematy współczesne - opowiadał w "Five o'clock" wirtuoz lutni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jest rzecz, której oboista nie pozwoli dotknąć nikomu"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 15:00
- Stroik to dusza oboju i musi pozostawać pod pełną kontrolą muzyka – mówił w Dwójce Marek Niewiedział. Oboista przeprowadził w Dwójce pokazową lekcję gry na tym instrumencie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Popowa-Zydroń: najlepiej gra mi się przed studentami

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 17:00
– Niezbyt dobrze znoszę estradowy stres. Najbezpieczniej czuję się wśród uczniów, jestem wtedy najbardziej otwarta – mówiła pianistka i pedagog prof. Katarzyna Popowa-Zydroń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawna Hiszpania z zespołem Jacaras

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 19:10
W "Five o'clock" spotkaliśmy się z prof. Piotrem Zaleskim, który od wielu lat prowadzi klasę gitary klasycznej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
rozwiń zwiń