Co się stało z kolekcją króla Stanisława Augusta?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 19:00
Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w sobotnie popołudnie. Do warszawskich Łazienek Królewskich zaprasza Hanna Maria Giza.
Renowacja Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich to, obok Art Nouveau i Ekologia, jedno z przedsięwzięć, które mogły zaistnieć dzięki funduszom z budżetu kulturalnego UE
Renowacja Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich to, obok "Art Nouveau i Ekologia", jedno z przedsięwzięć, które mogły zaistnieć dzięki funduszom z budżetu kulturalnego UEFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Król kochał sztukę, był jej wspaniałym mecenasem. Historia kolekcji Stanisława Augusta zaczęła się 250 lat temu, kiedy nabył od Lubomirskich Zamek Ujazdowski wraz z wyposażeniem oraz Łazienkę w parku. Na krótko przed abdykacją monarchy w 1795 roku kolekcja liczyła 2289 cennych obrazów. Co się z nimi stało?
Izabela Zychowicz, Hanna Małachowicz, Renata  Brońka, Piotr Zambrzycki i Tadeusz Zielniewicz opowiedzą o Łazienkach Królewskich i dramatycznych losach królewskiej kolekcji w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego". Zapraszamy.

7 czerwca (sobota), godz. 16.00-17.00

Foyer
Foyer Teatru Stanisławowskiego po etapie konserwacji i restauracji malowideł sciennych stan 2014. Fot. materiały promocyjne Starej Pomarańczarni

mm/mc

Czytaj także

Marcello Bacciarelli – nadworny malarz Poniatowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 05:40
Wybitnym malarzem nie był, ale to dzięki niemu mamy słynny poczet królów polskich. Król Stanisław August Poniatowski nadał mu nawet szlachectwo polskie i własny herb.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ignacy Krasicki: satyra prawdę mówi

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 05:40
Jeden z głównych przedstawicieli polskiego Oświecenia. Nazywany "księciem poetów polskich". Czy znamy prawdziwe oblicze Ignacego Krasickiego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja 3 maja - zamach stanu zorganizowany przez większość przeciw mniejszości

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 15:57
- To jeden z tych przypadków, gdy zamach stanu wydaje się lepszym rozwiązaniem niż postępowanie zgodne z prawem - powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. A co o Konstytucji 3 maja mówią dr Maria Czeppe i redaktor Andrzej Sowa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy portrecista polskich królów

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 16:44
Zapraszamy do słuchania gawęd dr Bożeny Fabiani poświęconych XVI-wiecznemu polskiemu artyście Marcinowi Koberowi.
rozwiń zwiń