Spotkanie z prof. Zdzisławem Najderem

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 22:50
W kolejnej audycji z cyklu "Ćwierćwiecze" porozmawiamy z prof. Zdzisławem Najderem, przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, szefem doradców premiera Jana Olszewskiego.
Zdzisław Najder. Jego dzienniki to znakomita okazja, aby raz jeszcze przyjrzeć się początkom współczesnej polskiej sceny politycznej.
Zdzisław Najder. Jego dzienniki to znakomita okazja, aby raz jeszcze przyjrzeć się początkom współczesnej polskiej sceny politycznej.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Urodzony w 1930 r. historyk literatury prof.  Zdzisław Najder był dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, a także działaczem opozycyjnym w okresie PRL. W 1992 r. stanął na czele Instytutu Obywatelskiego, w który przekształcił się Krajowy Komitet Obywatelski, czyli dawny Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie.
O historii terenowych struktur "Solidarności", których pierwotnym zadaniem było zorganizowanie kampanii wyborczej przed wyborami 4 VI 1989, prof. Zdzisław Najder opowie w rozmowie z prof. Antonim Dudkiem.

***

"Ćwierćwiecze" to cykl audycji poświęconych historii Polski po 4 czerwca 1989 roku. Prof. Antoni Dudek zaprasza w ostatni poniedziałek każdego miesiąca na spotkania z historykami i świadkami zdarzeń ostatnich 25 lat. W poprzednich programach jego goście dyskutowali m.in. o paradoksach Okrągłego Stołu, o pierwszych częściowo wolnych wyborach i o tym, czy w 1990 roku Armia Czerwona miała bronić granicy na Odrze i Nysie.

30 czerwca (poniedziałek), o godz. 18.00-19.00

mc/jp

Czytaj także

"A gdyby wybory do senatu były wolne?". Czerwiec 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 20:00
– Strona partyjno-rządowa była przekonana, że ustalenia okrągłostołowe gwarantują jej przewagę. Wkrótce miało się okazać, jak bardzo fałszywe było to mniemanie – mówił w Dwójce prof. Janusz Reykowski w rozmowie o czerwcowych wyborach 1989 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Balcerowicz: byłem wierny programowi, nie człowiekowi...

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 21:00
- Mówi się o kosztach społecznych reform, nie wspominając o potencjalnych skutkach ich zaniechania. A czy zastanawiamy się nad kosztami leczenia, nie uwzględniając konsekwencji biernego chorowania? - pytał retorycznie gość cyklu "Ćwierćwiecze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok, w którym Polska opuściła RWPG

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 22:00
- Gdyby Pucz Janajewa potrwał dłużej, być może Polska weszłaby do Wspólnoty Europejskiej i NATO w ciągu kilku miesięcy - przypomniał swoje słowa sprzed ćwierćwiecza Jan Krzysztof Bielecki, drugi premier III RP, którego urzędowanie przypadło na "gorący" rok 1991.
rozwiń zwiń