365 dni kultury. Dziennikarze Dwójki o roku 2014

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 18:00
Płyty, koncerty, książki, filmy, seriale, wydarzenia... Sprawdź, które propozycje kulturalne mijającego roku nasi redakcyjni koledzy uznali za najlepsze.
Audio
  • 365 dni kultury. Dziennikarze Dwójki o roku 2014 (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Co zapamiętamy z kulturalnego roku 2014?
Co zapamiętamy z kulturalnego roku 2014?Foto: Allan Donque/flickr/cc

Jacek Hawryluk

Lepiej późno, niż wcale. Rameau – Z rodu Boreasza (Les Boréades) w ramach cyklu "Opera Rara". Ostatnie dzieło sceniczne Rameau po raz pierwszy w Polsce, w wersji koncertowej, pod batutą Marka Minkowskiego. Prawdziwa opera barokowa: bez udawania, kopiowania, masakrowania oryginału. Piękne głosy, piękne instrumenty.

To (tylko) sen. Tegoroczny festiwal "Unsound" odbywał się pod hasłem "The Dream". Muzyka, która przenosi nas w trans. Projekcie filmowe i instalacje pokazujące wielowątkowość dźwiękowych doznań. Koncerty, które stają się zbiorowymi rytuałami.

Po prostu piosenki. Tu zwrotka, tam refren. Trzy minuty, nigdy więcej. O nas, naszych bliskich, o tym co było. O tym, co być może się wydarzy. "Dzieli nas wszystko, łączy miłość i papierosy". Po prostu "Safari" Pustek.

"I remember". Pamiętam… Właściwie nie pamiętam, kiedy po raz ostatni czytałem coś tak niezwykłego. Proste zdania, strzępki wyrwane z pamięci, konteksty i sytuacje zmieniające się jak w kalejdoskopie. Pamiętam za to, kiedy po raz pierwszy o Joe Brainardzie się dowiedziałem. W lipcu, w kolejce "pędzącej" do Wejherowa…

***

Włodzimierz Kleszcz

Grammy Award w USA dla Włodka Pawlika z Randy Breckerem i Kaliską Orkiestrą Symfoniczną za album jazzowy na duży zespół! Po raz pierwszy taka nagroda dla polskiego muzyka!

Koncert Meta Dia z Senegalu - nowego prawdziwego lidera międzynarodowego nurtu reggae, godnego następcy Boba Marleya, choć nie jest Rastafarianinem. Wystąpił na Ostróda Reggae Festival w sierpniu tego roku. Przesłanie z muzyką olśniewające!

Koncert jamajskiej grupy reggae Dubtonic Kru nad Wisłą w Warszawie. To prawie New Black Music, jak z czasów początków jazz-rocka Milesa Davisa.

Gala P.P.A we Wroclawiu w marcu, nagroda na międzynarodowym festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu za muzykę do sztuki "Iwona Księżniczka Burgunda". Wszystko w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Wiadomo dlaczego?! Rodzaj szczerego nepotyzmu.

***

Michał Nowak

Książka "Prześniona rewolucja" Andrzeja Ledera. Arcyciekawe spojrzenie na dwudziestowieczną historię Polski, ukazujące kapitalne znaczenie wydarzeń z lat 1939-1956 na naszą współczesną mentalność.

Film "Bogowie". Borykający się z rozmaitymi przeszkodami bohater romantyczny w opowieści o początkach polskiej kardiochirurgii – to był strzał w dziesiątkę. Obraz nie tylko odświeżył konwencję, ale także znakomicie oddał dylematy etyczne, przed którymi stawał zespół prof. Religii.

Kultura popularna: seriale emitowane w kanale Ale kino+. "House of Cards", "Top of the Lake", ale przede wszystkim "Fargo", który erozję codziennego, bezpiecznego świata amerykańskiej prowincji analizuje o wiele głębiej niż film braci Coen.

***

Marcin Pieszczyk

Kate Bush i seria koncertów "Before the dawn". Jak po 35 latach udanie wrócić na scenę? Na to nie ma przepisu, po prostu trzeba być Kate Bush...

"Mama" Xaviera Dolana. To idzie młodość. I to po obydwu stronach kamery.
Roman Honet - "Świat był mój". Każdy poeta jest osobny, ale Honet chyba bardziej. Od debiutanckiej "Alicji" konsekwentnie podąża własną ścieżką.

***


mc/bch

Czytaj także

Włodek Pawlik: nominacja do Grammy jak sen

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 12:00
- O nominacji dowiedziałem się wcześnie rano, gdy było jeszcze ciemno. Pomyślałem, że śnię - mówił w Dwójce Włodek Pawlik, który wspólnie z amerykańskim trębaczem Randym Breckerem nagrał płytę "Night in Calisia" nominowaną do Nagrody Grammy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kondycja polskiego kina. Kilka spostrzeżeń po festiwalu w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 14:30
- Ono budzi nieustanny niedosyt, ale na tym też polskie kino polega – mówił w "O wszystkim z kulturą" krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski z "Gazety Wyborczej”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura roku 2014. Ranking dziennikarzy Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 14:00
– Najbardziej spektakularnym wydarzeniem ostatnich 12 miesięcy była inauguracja nowej siedziby NOSPR w Katowicach – mówił Jacek Hawryluk. A jak typowali inni?
rozwiń zwiń