Czesław Mystkowski - zapomniany polski Gauguin

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 14:00
- W latach 30. XX wieku Mystkowski był wymieniany w czołówce artystów tworzących w Indiach Holenderskich. On wówczas nie był anonimowy - mówiła o polskim malarzu Joanna Wacławek.
Audio
  • Rozmowa o Czesławie Mystkowskim, polskim malarzu, tworzącym w Indiach Holenderskich (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Dama w czerwieni - fragment obrazu Czesława Mystkowskiego
"Dama w czerwieni" - fragment obrazu Czesława MystkowskiegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

Czesław Mystkowski do Indii Holenderskich (dzisiejsza Indonezja) trafił w 1928 roku za sprawą poznanej w Paryżu Jawajki Corry van Rhijn. Tam tworzył obrazy ukazujące piękno wyspy i miejscowej ludności. - Tak jak wielu zachodnich artystów fascynowały go kobiety z Bali, chodzące z odsłoniętymi piersiami, choć akurat aktów namalował nie wiele - opowiadała Joanna Wacławek. - Chętnie przedstawiał scenki rodzajowe, walki kogutów, spokój balijskiego bazaru - dodawała.

Co ciekawe, Mystkowski nie miał najlepszego zdania o guście Holendrów, którzy byli głównymi odbiorcami jego sztuki. Im z kolei nie podobał się typ modelek, który Mystkowski chętnie uwieczniał na swoich obrazach.

***

Tytuł audycji: Atlas polskich podróżników

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Joanna Wacławek (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, która przygotowuje doktorat poświęcony Czesławowi Mystkowskiemu); Renata Lesner-Szwarc (znawczyni Indonezji z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 9.08.2015

Godzina emisji: 12.00

bch/mc

Czytaj także

To on przywiózł storczyki do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 16:00
Józef Warszewicz (1812-1866) był podróżnikiem, botanikiem i przyrodnikiem, szczególnie zasłużonym dla Ogrodu Botanicznego UJ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka, która poznała sekrety szamanów Syberii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 16:00
– W Polsce jest zapomniana, a w Wielkiej Brytanii Marię Czaplicką wymienia się jednym tchem razem z Bronisławem Malinowskim – mówił antropolog dr Łukasz Smyrski z UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzego Lotha pionierska podróż po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:31
- Ten polski geograf w 1929 roku przemierzył 31 760 km, z czego na ląd przypadało prawie 16 tysięcy kilometrów - mówił w audycji "Atlas polskich podróżników" afrykanista prof. Jan Milewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Dzieduszycka. Polska hrabina w obronie indyjskich kobiet

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 17:00
- Była fantastyczną feministką. Wszędzie, gdzie była, zwracała uwagę na sytuację kobiet - podkreśliła wnuczka podróżniczki Ewy Dzieduszyckiej, która w 1911 roku wyruszyła do Indii.
rozwiń zwiń