Jasne Strony - książki dla niewidomych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 16:53
Fundacja "Jasne Strony" przygotowuje książki ze specjalnymi ilustracjami dla dzieci niewidomych. Jak się je tworzy?
Alfabet Braillea
Alfabet Braille'aFoto: Pixabay

W końcu minionego roku za upowszechnianie czytelnictwa fundacja "Jasne Strony" otrzymała nagrodę Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People, pol. Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych).

W Dwójce spotkamy się z Bożeną Kazanowską, prezes Fundacji i twórczynią bardzo wielu ilustracji z niemal 1000 książek, które dzieci mogą wypożyczać korespondencyjnie. Jak się je tworzy, jak wybierane są teksty do zilustrowania i wreszcie - jak korzystają z nich dzieci?

***

Na "Notatnik Dwójki" w czwartek (7.01) w godz. 13.00-13.30 zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

mc

Czytaj także

"Imagine": zobaczyć świat poprzez kląskanie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 18:00
- Pierwotnie wymyśliłem sobie tę echolokację, ale okazało się, że są niewidomi, którzy faktycznie się nią posługują - mówił w Dwójce Andrzej Jakimowski, reżyser wchodzącego do polskich kin filmu "Imagine" .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabierz laskę do kina!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 19:50
- Pełny koszt przygotowania audiodeskrypcji do filmu lub spektaklu nie przekracza 10 tysięcy złotych. I mimo wielomilionowych budżetów rzadko się taką inicjatywę podejmuje - zwraca uwagę Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier, która organizuje akcję "Zabierz laskę do kina".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura dla niepełnosprawnych. Audycja z tłumaczeniem na język migowy (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 14:00
Dlaczego niedosłyszący Polacy nie znają rodzimej kinematografii? - Oni rozmawiają wyłącznie o filmach zagranicznych, bo tylko takie mogą obejrzeć z napisami - mówił w Dwójce Robert Więckowski z Fundacji Kultury Bez Barier. Wyjątkowy, bo dostępny również dla osób niedosłyszących, "Sezon na Dwójkę" poświęciliśmy udziałowi osób niepełnosprawnych w życiu kulturalnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audiodeskrypcja. Słowa, które pozwalają widzieć

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 16:00
– To, jak audiodeskrypcję odbierają niewidzący i niedowidzący, jest niezwykle poruszające. Otwiera im to świat – mówił lektor Stefan Knothe.
rozwiń zwiń