Siema Ziemia - brzmieniowe eksperymenty w cyklu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 19:15
W serii koncertów "Jazz.PL" pora na jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia - kwartet Siema Ziemia. Zespół w swoim oryginalnym języku muzycznym czerpie w równym stopniu z improwizacji, jak i elektroniki oraz wychodzi poza jazzowe granice w poszukiwaniu aktualnych brzmień. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego wyjątkowego koncertu.

ZOBACZ WIDEO:

[You Tube Dwójki]

Siema Ziemia na koncertach w Europie

Kwartet Siema Ziemia tworzą: Kacper Krupa (saksofony), Fryderyk Szulgit (gitary, syntezatory), Paweł "Wuja HZG" Stachowiak (gitara basowa) i Andrzej Konieczny (perkusja, syntezatory). Artyści zostali wybrani przedstawicielami Polski w międzynarodowym programie Footprints Europe odbywając jesienią i zimą trasę koncertową m.in. w Holandii, Francji, Czechach i Wielkiej Brytanii. 

Utwory są w ciągłym procesie

Jesienią zeszłego roku ukazała się druga długogrająca płyta zespołu zatytułowana "Second", wydana nakładem brytyjskiej wytwórni Byrd Out. Ten sam materiał będzie kanwą piątkowego koncertu "Jazz.PL". Jak mówił w Dwójce Kacper Krupa: Płyta powstawała długo, szkice pojawiły się jeszcze przed wydaniem pierwszego albumu w 2020 roku. Potem to wszystko dojrzewało i pracowaliśmy nad tą muzyką w studiu, kompozycja przeplatała się z improwizacją i produkcją. Nie odwzorowujemy pomysłów jeden do jednego, pozwalamy prowadzić się dźwiękom. Utwory są w ciągłym procesie, ich forma nie jest skończona, nawet jeśli trafiają na płytę.

Medytacja nad efemerycznością i kruchością świata

Album - jak opisuje go wydawca - medytuje nad efemerycznością, kruchością świata, w którym żyjemy, nad naszym związkiem z naturą i bliskimi. Wywodzimy się z jazzowego świata, ale nie ograniczamy się do tylko do takich brzmień - mówił Polskiemu Radiu Andrzej Konieczny.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Wcześniejsze pozycje w dyskografii grupy to debiutancki album "Siema Ziemia" oraz dwie EP-ki: "EPA1" i "Reworks". Poza grą w Siema Ziemia muzycy współpracują z takimi artystami, jak m.in.: Skalpel, EABS, Błoto, Łona, Paulina Przybysz, Kwaśny Deszcz i Hania Rani.

Skład:

  • Kacper Krupa - saksofony i syntezatory
  • Fryderyk Szulgit - gitara, syntezatory
  • Paweł "Wuja HZG" Stachowiak - gitara basowa, moog
  • Andrzej Konieczny - perkusja, syntezatory

Prowadzenie koncertu: Roch Siciński.

***

Koncert w cyklu "Jazz.PL" odbył się w piątek (2.02) w godz. 18.00-19.00.

mo/pg
Czytaj także

"Universum" - Dawid Lubowicz i Krzysztof Lenczowski o nowej płycie Atom String Quartet

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 14:00
- Jeżeli chodzi o eksperymentowanie i sprawdzanie różnych rozwiązań, to jednak gdy pracuje się z dobrymi muzykami w kwartecie smyczkowym i jeżeli jeszcze pisze się konkretne partie z myślą o konkretnych muzykach, to można osiągnąć bardzo, bardzo dobre efekty - zaznaczył Krzysztof Lenczowski, wiolonczelista Atom String Quartet. Artyści wydali autorską płytę, na którą sami napisali muzykę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Kotas: Nocna Orkiestra Eksperymentalna to amatorski zespół profesjonalny

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 12:45
- Spotykamy się tylko i wyłącznie z pasji. Być może w przyszłości chcielibyśmy sprofesjonalizować naszą działalność i ostatecznie zapełniać naszą muzyką wielkie sale i stadiony, ale u podstaw naszego zespołu stoi co innego - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Kotas, założyciel Nocnej Orkiestry Eksperymentalnej. Pod koniec ubiegłego roku ukazał się debiutancki krążek grupy pt. "Nocna płyta".
rozwiń zwiń