"Miłość jej wszystko wybaczy". Rzecz o Ordonce

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 15:02
W audycji porozmawiamy z Anną Mieszkowską, autorką nowo wydanej książki poświęconej słynnej polskiej artystce lat międzywojennych.
Okładka książki Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy Anny Mieszkowskiej
Okładka książki "Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy" Anny Mieszkowskiej Foto: mat. prom.

Hanka Ordonówna, która zadebiutowała w 1915 roku, była jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd epoki kina i kabaretu - jak można powiedzieć o latach trzydziestych. Umiejętnie tworzyła swój mit i wciąż jest dla nas tajemnicą. Piękna, wyzwolona, poza moralnością - dziś porównać ją możemy do Anaïs Nin, a piosenki z tamtych szalonych lat potraktować za coś w rodzaju dziennika.

W czasie wojny gotowa była do postaw heroicznych.

Anna Mieszkowska w 1995 roku otrzymała z rąk Tadeusza Wittlina zespół dokumentów po Hance Ordonównie. Dokumenty te przekazał autorowi książki "Pieśniarka Warszawy" wdowiec po niej Michał hr Tyszkiewicz. Przez lata Mieszkowska uzupełniała te dokumenty o relacje jej znajomych z różnych okresów życia, docierała do innych źródeł.

***

Na audycję "Rozmowy po zmroku" w czwartek (17.01) w godz. 22.00-22.30 zaprasza Anna Lisiecka.

jp/bch


Zobacz więcej na temat: Dwudziestolecie międzywojenne
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Był na bakier z XX wiekiem". Opowieść o Pawle Hertzu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 11:00
- Jego dramatem było to, że się urodził się w niewłaściwym momencie. Uważał, że w XX wieku doszło do kryzysu kultury europejskiej - o wybitnym, poecie, eseiście i tłumaczu w 100-lecie jego urodzin mówił w Dwójce Antoni Libera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanna Lachert: szkołą życia i muzyki była scena New York Philharmonic

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 13:56
- Jeśli na co dzień masz do czynienia z największymi muzykami w swojej dziedzinie, nie sposób się nie uczyć - wspominała znakomita skrzypaczka swoją wieloletnią współpracę z jedną z najlepszych orkiestr świata.
rozwiń zwiń