Renesans twórczości Mieczysława Wajnberga

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 23:00
Setna rocznica urodzin Mieczysława Wajnberga stała się okazją do zorganizowania wielu koncertów z jego muzyką, wydania płyt z nagraniami jego utworów i powstania książek poświęconych jego życiu i twórczości.
Audio
  • Mieczysław Wajnberg w 100-lecie urodzin (Dwójka/Rozmowy o zmroku)
Dyrygent, skrzypek Gidon Kremer
Dyrygent, skrzypek Gidon KremerFoto: Polskie Radio

W audycji spojrzeliśmy na dzieło Wajnberga z perspektywy Gidona Kremera, Gabriela Chmury, Marii Sławek, a także biografki kompozytora - Danuty Gwizdalanki.

- Historia życia kompozytora jest pełna dramatycznych zwrotów. Wiele razy przypadek uratował mu życie - mówiła Danuta Gwizdalanka.  

Muzyka symfoniczna i kameralna Mieczysława Wajberga znalazła się na dwóch nowych płytach Gidona Kremera nagranych dla DG, skrzypaczka Maria Sławek wykonuje utwory Wajnberga i poświęca temu kompozytorowi swoją pracę doktorską, a Kwartet Śląski kolekcjonuje kwartety kompozytora, wydając kolejne krążki z ich nagraniami - to wszystko składa się na renesans twórczości tego niemal zapomnianego twórcy, renesans, który następuje równolegle z 100. rocznicą urodzin kompozytora.

Muzeum Polin w związku z setną rocznicą urodzin kompozytora planuje koncert Wajnberg@100: Wajnberg w Warszawie: niedziela 8.grudnia, godz. 20.00. Wśród wykonawców Hashtag Strings i Ania Karpowicz. Kolejny koncert 9 grudnia, tym razem o godz. 19.00 w Muzeum Polin zagra Gidon Kremer i orkiestra Kemerata Baltica.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadzi: Beata Stylińska

Goście: dyrygent Gabriel Chmura, skrzypaczka Maria Sławek i autorka biografii Danuta Gwizdalanka

Data emisji: 5.12.2019

Godzina emisji: 21.45

id

Czytaj także

Gabriel Chmura: Wajnberg nie jest Szostakowiczem numer dwa

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 11:00
- W twórczości Mieczysława Wajberga słychać wpływy Szostakowicza, ale on go nie naśladuje. Używa jego instrumentacji, lecz myślenie ma odmienne. V Symfonia, którą Wajnberg napisał w hołdzie Szostakowiczowi i jego IV Symfonii jest inna, autobiograficzna – mówił w Dwójce znakomity dyrygent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żelazna 66. Warszawski adres Mieczysława Wajnberga

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 15:00
W audycji "Kwadrans bez muzyki" zaprosiliśmy na spacer wokół kamienicy, w której mieszkał wybitny polski kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonaty Mieczysława Wajnberga w nowym opracowaniu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 10:09
- Wykonywaliśmy utwory Wajnberga w wielu miejscach Polski i mimo, że jego muzyka jest wymagająca, spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem tych dzieł przez publiczność - opowiadał pianista Michał Rot, który razem z Wojciechem Fudalą nagrał płytę "Wajnberg / Sonatas / Fudala, Rot" z muzyką polskiego kompozytora.
rozwiń zwiń