REKLAMA

Dr Łukasz Adamski: to mit, że Polska nie wypowiedziała wojny Rosji sowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:39
- Ten mit zasadzał się na przekonaniu, że aby doszło do wojny, musi być ona wypowiedziana. Przypomnę, że Polska również nie wypowiedziała wojny Niemcom. Wojna po prostu się zaczęła. I tak samo było z Sowietami - mówił w Dwójce wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w 82. rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich do Polski.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Zayne C

wrzesien 1939.PNG
Wrzesień 1939 - zobacz serwis specjalny

17 września 1939 roku jest równie tragiczną datą w naszej historii, jak 1 września tamtego roku. Z pamięci Polaków umyka, że ponad połowa Polski dostała się pod okupację Rosji, że mieszkający tam nasi rodacy przeżyli prawdziwą gehennę: łagrów, zsyłek, mordów. Że zamknięto tam polskie instytucje, polskie szkoły i próbowano na siłę zrobić z Polaków obywateli Związku Sowieckiego.

Łukasz Adamski przyznał, że formalny akt wypowiedzenia wojny ZSRR przez Polskę odebrałby argumenty historiografom rosyjskim, których twierdzenia są analogiczne do tych z czasów sowieckich. - Nie byłoby wtedy tego pola do spekulacji, że oba kraje nie były w stanie wojny, że państwo polskie de facto przestało istnieć, że Armia Czerwona wkroczyła na ziemię niczyją i ją zagospodarowała, chcąc nie dopuścić tam Niemców - tłumaczył.


Posłuchaj
27:24 Dwójka rozmowy po zmroku 16.09.2021.mp3 Dr Łukasz Adamski o agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 
brzoska andrzej gorzkowski igor 1200.jpg
Igor Gorzkowski: "Jeden dzień Iwana Denisowicza" dobrze wpisuje się w teatr radiowy

Gość Dwójki odniósł się także do rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Edwarda Rydza-Śmigłego, wydanego 17 września 1939 roku, by unikać walk z Sowietami. - Był on ze wszech miar słuszny z punktu widzenia wojskowego i taktycznego, a bardzo nieszczęśliwy z punktu widzenia politycznego. W sytuacji, gdy obrona terytorium Polski, w obliczu tak olbrzymiej napaści z dwóch stron, stała się niemożliwa, Wódz Naczelny powinien uratować jak najwięcej wojska, wyprowadzić je za granice, by połączyło się siłami sojuszniczymi i żeby Polska dysponowała atutem politycznym i wojskowym, walcząc o odzyskanie kontroli nad swoim terytorium - podkreślał Łukasz Adamski.

W dalszej części rozmowy także o tym, dlaczego nie zadziałały nasze traktaty sojusznicze i ile polskich jednostek wojskowych podjęło obronę naszego terytorium, jak duże były straty wśród wojska i ludności cywilnej, a także o konsekwencjach okupowania polskiego terytorium, o skali zniszczeń, wywózek, grabieży naszego majątku. Wreszcie o tym, dlaczego w Jałcie zgodzono się na taki przebieg naszych powojennych wschodnich granic.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: dr Łukasz Adamski (wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia)

Data emisji: 16.09.2021

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

"Temat Żydów walczących o Polskę wcześniej w ogóle nie istniał"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 10:42
- Są zapomniani, ponieważ nie funkcjonują ani w polskiej świadomości, ani w polskiej literaturze historycznej. Dotychczas nie było żadnych publikacji na temat Żydów – uczestników walk o niepodległość Polski, czy to w czasie powstań narodowych w XIX wieku, czy też w Legionach Polskich, czy później w zmaganiach o granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1921 - mówił w Dwójce prof. Marek Gałęzowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ksiądz Ignacy Skorupka - bohater, legenda, symbol - rozmowa z dr. Mariuszem Mrozem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 21:30
Już za kilka dni będziemy świętować kolejną,101. rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej też przez wielu Cudem nad Wisłą. Nie był to żaden cud, ale dowód na siłę odradzającego się państwa polskiego, na determinację, odwagę, bohaterstwo jego obywateli. 
rozwiń zwiń