"Ucieczka od bezradności" - w poszukiwaniu bólu, starości, śmierci

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 22:00
- To dotknięcie tego, co nieobecne w oficjalnej wersji kultury, mainstreamowych sposobach mówienia o świecie i ludzkim doświadczeniu. Ta książka zaczyna się, kiedy wychodzimy z ról społecznych i doświadczamy głębokiego kryzysu egzystencjalnego, kiedy ziemia się spod nóg usuwa - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Tomasz Stawiszyński, filozof, publicysta, eseista, autor publikacji "Ucieczka od bezradności".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/lena1

W swojej najnowszej książce Tomasz Stawiszyński przywołuje tematy, o których współczesność próbuje zapomnieć, które chciałaby zagłuszyć. Starość, smutek, śmierć, żałoba - to nieodłączne elementy naszego doświadczenia.


Posłuchaj
27:25 [i]_STAWISZYŃSKI_1.mp3 Rozmowa z Tomaszem Stawiszyńskim o oswajaniu straty, choroby, śmierci cz. 1. (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Tymczasem kultura próbuje je ukryć, zdeprecjonować, odwraca od nich wzrok. W zamian oferuje iluzję wspólnoty zbudowanej w bańkach mediów społecznościowych.


21:50 [i]_STAWISZYŃSKI_2.mp3 Rozmowa z Tomaszem Stawiszyńskim o oswajaniu straty, choroby, śmierci cz. 2. (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 


Śpiewak 1200.jpg
Piosenkowa pochwała starości w musicalach

Jedną z podstawowych motywacji Tomasza Stawiszyńskiego, by sięgnąć po temat bezradności była niezgoda na dyktat naiwnej radości. Wrażenie, że pozytywne myślenie i przekonanie, że to, co w życiu istotne to emocje pozytywne. - To, co wypełnia życie to sukcesy i nawet jeśli spotykają nas porażki – mają być wprzęgnięte w narrację sukcesu i służyć, żebyśmy stali się mocniejsi, a kolejne sukcesy jeszcze większe. To okrutna wizja świata - ocenił filozof.

- Ona sprawia wrażenie krzepiącej, pozytywnej, dającej napęd i nadzieję, ale sprawdza się w wąskim zakresie, do pewnego czasu. Ludzkie życie obfituje w sytuacje, które nie mieszczą się w tej opowieści - stwierdził nasz gość. - Często konfrontując się z tymi sytuacjami –  a będąc wcześniej impregnowani przez opowieść o indywidualnym sukcesie, konieczności budowania siebie, ekspandowani – doświadczamy bezradności.

Czytaj także:

Zdaniem eseisty, im większe przywiązanie do myślenia w kategoriach pozytywnych i dobrych, tym bardziej triada: śmierć - strata - rozpacz wpędza nas w bezradność. 

- Miałem potrzebę sięgnięcia głębiej. Do podstaw tego, dlaczego ze współczesnej kultury starość, śmierć i smutek są systematycznie wypierane i przyjrzenia się strategiom, żeby od siebie te doświadczenia odsuwać - zaznaczył Tomasz Stawiszyński. - Sporo mam krytycznego do powiedzenia o dzisiejszym świecie, późnym kapitalizmie, który jest systemem monetyzującym i urynkawiającym każdy obszar naszego życia. Bardzo skutecznie operującym w rejestrach intymnych, trudnych, granicznych: śmierci, lęku przed starością, chorobą, ograniczeniami.

Rozmowy w dłuższej wersji można posłuchać także w serwisie podcasty.polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Tomasz Stawiszyński (filozof, publicysta, eseista)

Data emisji: 30.09.2021

Godzina emisji: 21.30

uk

Czytaj także

Nie poddawać się upływowi czasu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 14:22
Podobno zmartwienie przyspiesza starość - ale nawet jeśli je masz - możesz je podzielić z innymi dojrzałymi osobami i… nie poddać się upływowi czasu. A ten bywa łaskawy dla osób aktywnych, pomagających innym i pełnych pogody ducha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanna Radziejowska: film "Europa" pokazuje, jak wiele jest jeszcze do odzyskania

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 11:32
- Instytut Pileckiego, jako pierwsza polska instytucja, ma umowę o współpracy z Bundesarchiv. Prowadzimy systematyczną kwerendę i digitalizację zbiorów, które dotyczą Polski. Weszliśmy do archiwum filmowego, przejrzeliśmy katalogi, wybraliśmy bardzo wiele materiałów, które są często niejasne pod względem zawartości. Czy są to zaginione filmy przedwojenne, czy z czasów wojny? - mówiła w Dwójce dyrektor berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń