Rafał Węgrzyniak: głównym tematem twórczości Gabrieli Zapolskiej była kobiecość

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 22:00
- Jeden z pamflecistów już na samym początku twórczości Gabrieli Zapolskiej stwierdził, że uczyniła ona sztandar ze spódnicy. Sytuacja kobiet, stosunek mężczyzn do kobiet - w zasadzie przez całe życie krążyła wokół tych spraw. Była przy tym bardzo bezkompromisowa w formułowaniu pewnych ocen - mówił w Dwójce Rafał Węgrzyniak, historyk i krytyk teatru.
Gabriela Zapolska
Gabriela ZapolskaFoto: z archiwum NAC

Jak stworzyć przebój w dwa tygodnie?

Tematem kolejnej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" była "Moralność pani Dulskiej", czyli najsłynniejszy dramat Gabrieli Zapolskiej. Utwór powstał w 1906 roku na zamówienie Ludwika Hellera, dyrektora Teatru Miejskiego we Lwowie.

- Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" w dwa tygodnie. W liście do męża twierdziła, że tworzyła w gorączce i nie ma pojęcia, czy jest to cokolwiek warte. Okazało się, że jest to szczyt jej twórczości dramatopisarskiej, najwybitniejszy utwór, jaki został przez nią napisany i w ogóle jedna z najwybitniejszych komedii napisanych po polsku. Sama była chyba zaskoczona, że aż takie powodzenie zyskała ta sztuka - opowiadał Rafał Węgrzyniak.

Raszewski pod wrażeniem

Kiedy Zapolska pisze "Moralność pani Dulskiej" są już w jej tekście wyraźnie zarysowane postaci i to postaci o szczególnych właściwościach teatralnych. Autorka miała już duże doświadczenie teatralne i wiedziała jak wyposażyć swą sztukę w zbiór ról. W wielu wypadkach gromadziła kontrasty, co na scenie nadaje postaciom pewną, by tak rzec, wypukłość. Gadatliwa żona, milkliwy mąż, jedna córka sentymentalna, druga filutka, para kochanków niedobrana (panicz ze służącą). W poszczególnych rolach też pewną ręką gromadzone sytuacje i kwestie. Cały teatr w głowie autorki, zanim jeszcze ktokolwiek poza nią z tym tekstem się zapoznał - tak pisał o tym utworze Zbigniew Raszewski, patron audycji i zarazem patron Instytutu Teatralnego, który świętuje jubileusz 20-lecia działalności. To właśnie z tej okazji powstał cykl "Dramaty polskie".

Przywołujemy w nim 20 najlepszych polskich dramatów, które wybitny historyk teatru umieścił na liście sporządzonej w latach 70. ubiegłego wieku. Są wśród nich utwory wciąż obecne w kanonie polskiej literatury, jak "Dziady" Adama Mickiewicza, "Kordian" Juliusza Słowackiego czy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Są także teksty nieco zapomniane, niegrane już w polskich teatrach, jak "Małżeństwo z kalendarza" Franciszka Bohomolca czy "Marcowy kawaler" Józefa Blizińskiego.

Posłuchaj
28:45 2023_06_06 21_30_56_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Moralność pani Dulskiej" - najsłynniejszy dramat Gabrieli Zapolskiej (Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski /Dwójka) 

Lista Zbigniewa Raszewskiego nie jest kanonem, autorzy audycji nie zamierzają komentować ani oceniać wyboru Raszewskiego. Sięgają do genezy tekstów, historii ich wystawień na polskich scenach, ale i "przymierzają" utwory do współczesności.

***

Tytuł audycji: "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski"

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Rafał Węgrzyniak (historyk i krytyk teatru)

Data emisji: 6.06.2023

Godz. emisji: 21.30

pg


Czytaj także

Twarze Dulskiej. Od kołtuna do troskliwej matki

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 19:25
- Nie ma jednej twarzy Anieli Dulskiej, ma twarzy wiele, a elementem konstytuującym, stanowiącym fundament jest sama autorka Gabriela Zapolska, kobieta fascynująca - opowiadała w Programie 2 Polskiego Radia profesor Barbara Osterloff z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktorka, pisarka, skandalistka. Twarze Gabrieli Zapolskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 05:45
Gabriela Zapolska znana jest dziś jako autorka sztuk scenicznych, ze słynną "Moralnością pani Dulskiej" na czele. Sama tymczasem pragnęła być przede wszystkim aktorką. I kobietą, która chce się uwolnić od społecznych konwenansów. Wielu miało jej to za złe.
rozwiń zwiń