Maciej Hamela: "Skąd dokąd" to film o słuchaniu siebie nawzajem w trudnym momencie życia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 22:00
- Wszystko zaczęło się tak spontanicznie. W niewielkim vanie nieznajomi ludzie chcieli się sobie przedstawić. Wymieniali się relacjami z frontu, co zostawili, jak wyglądało ich pożegnanie. Ten film jest również o słuchaniu siebie nawzajem w tak trudnym momencie - mówił w Dwójce reżyser Maciej Hamela.
Skąd dokąd, reż. Maciej Hamela
"Skąd dokąd", reż. Maciej HamelaFoto: mat. prasowe
  • Gościem tego wydania audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku" był Maciej Hamela, reżyser filmu dokumentalnego "Skąd dokąd". 
  • Film prawie w całości rozgrywa się w przestrzeni samochodu.
  • To zapis pierwszego okresu wojny w Ukrainie, uniwersalna opowieść o ucieczce, strachu i bezinteresownej solidarności z tymi, którzy potrzebują pomocy.

O czym rozmawiać z nieznajomymi uciekającymi przed wojną?

Kiedy wybuchła wojna, nie wahał się długo. Kupił samochód i przekroczył wschodnią granicę, by pomagać Ukraińcom w ewakuacji. Jak przyznaje - film powstał przypadkiem. Po drodze. Kilkuosobowy van stał się dla uchodźców tymczasowym azylem. Niektórzy jechali w milczeniu, inni zdecydowali się podzielić swoimi historiami. - Ten film powstał trochę z przypadku. Kiedy wybuchła wojna, szybko zaangażowałem się w pomoc finansową i humanitarną, trzeciego dnia kupiłem pierwszego vana. Potem wynajmowałem inne vany, autobusy i zająłem się transportem ludzi. Zawiesiłem całą działalność zawodową - wspominał gość Dwójki.

Jazda nocą, kręcenie filmu za dnia

Dodał, że pomysł na film pojawił się w trzecim tygodniu pomocy. - Do tego projektu postanowiłem zaprosić Wawrzyńca Skoczylasa, mojego przyjaciela i operatora. Dołączył do mnie, pomagał nocą prowadzić auto, dzięki temu pokonywaliśmy większe dystanse, a w dzień zaczęliśmy kręcić - mówił.


Posłuchaj
26:38 2023_11_29 21_31_52_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Maciej Hamela: "Skąd dokąd" to film o słuchaniu siebie nawzajem w trudnym momencie życia (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Jak to jest - zostawić za sobą dom i całe dotychczasowe życie?

Słowa "skąd" i "dokąd" reżyser Maciej Hamela słyszał na swojej trasie setki razy. Tak też zatytułował swój dokument - kronikę pierwszego okresu wojny, a jednocześnie uniwersalną opowieść o ucieczce, strachu i bezinteresownej solidarności z tymi, którzy potrzebują pomocy. - W niewielkim vanie nieznajomi ludzie chcieli się sobie przedstawić. Wymieniali się relacjami z frontu, co zostawili, jak wyglądało ich pożegnanie. W autobusie ludzie między sobą nie rozmawiają, nie dzielą się swoimi historiami, przestrzeń temu nie sprzyja. Ten film jest również o słuchaniu siebie nawzajem w tak trudnym momencie - powiedział rozmówca Moniki Zając.

Film w repertuarze kin w całej Polsce

Film był już pokazywany na kilkudziesięciu festiwalach. Niedawno został nominowany do prestiżowej International Documentary Award, będzie też walczył o nominację do Oscara. Obecnie jest w repertuarze kin w całej Polsce.

[So FILMS - You Tube]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Maciej Hamela (reżyser)

Data emisji: 29.11.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

Współtwórca dokumentu "Murale": wielkie dzięki Banksy!

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 11:07
- Nazwaliśmy to "immersive experience", czyli doświadczenie, w które możemy się zagłębić, możemy przez chwilę być w tym świecie. Projekt jest zbudowany wokół skanów 3D murali, które Banksy wykonał w okolicach Kijowa. W sumie w listopadzie zeszłego roku powstało ich siedem. W niezmienionej postaci obecnie istnieją cztery z nich. Skan 3D to forma zbierania danych i tworzenia trójwymiarowego modelu - mówił w Dwójce Maciej Żemojcin, współtwórca polsko-ukraińskiego filmu dokumentalnego pt. "Murale".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dokumentalistka Elwira Niewiera pomaga żołnierzom walczącym na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 10:00
- Pierwszego dnia zaczęłam zbierać pieniądze i kupować rzeczy. Transport dojechał tydzień później. To jest początek długiej przygody, bo tych transportów było już kilkanaście - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dokumentalistka Elwira Niewiera. Autorka filmu "Syndrom Hamleta", poświęconego młodym Ukraińcom dotkniętym traumą wojny, organizuje transporty sprzętu na Ukrainę.
rozwiń zwiń