"Syndrom Hamleta" zdobywcą Złotego Lajkonika

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 18:00
Jest ich pięcioro, spotykają się w przestrzeni teatru, by wspólnie przygotować spektakl, dla którego punktem wyjścia jest hamletowskie "być albo nie być. Przywoływanie przez nich traumatycznych wspomnień ma z jednej strony funkcję terapeutyczną, z drugiej staje się częścią procesu powstawania przedstawienia.
W Syndromie Hamleta życie, teatr i kino na moment stają się jednym
W "Syndromie Hamleta" życie, teatr i kino na moment stają się jednymFoto: shuttestock/metamorworks

"Być albo nie być" – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia "generacji Majdanu".

Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami, o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.

Rodzi też napięcia i buduje przestrzeń porozumienia pomiędzy aktorami.

O dokumencie "Syndrom Hamleta", który zdobył Złotego Lajkonika – najważniejsza nagrodę zakończonego niedawno Krakowskiego Festiwalu Filmowego - rozmawialiśmy z jego twórcami: Elwirą Niewierą i Piotrem Rosołowskim.


Posłuchaj
29:08 Owzk 14.06.2022 Syndrom Hamleta.mp3 "Syndrom Hamleta" zdobywcą Złotego Lajkonika (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

***

Elwira Niewiera - reżyserka i scenarzystka. Urodziła się w 1976 roku. Autorka znanych i nagradzanych filmów dokumentalnych zrealizowanych wspólnie z Piotrem Rosołowskim: "Efekt domina" (m.in. Grand Prix "Złoty Róg" i Grand Prix "Złoty Lajkonik" na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym, Złoty Gołąb na MFF DOK Leipzig) oraz "Książę i Dybuk" (m.in. Lew za najlepszy film dokumentalny o kinie na 74. Festiwalu Filmowym w Wenecji, Polska Nagroda Filmowa 2019 za Najlepszy Film Dokumentalny).

W swoich działaniach artystycznych koncentruje się przede wszystkim na politycznych, społecznych i kulturowych transformacjach w Europie Wschodniej. Laureatka nagrody Młodego Kina Niemieckiego w 2020 r. oraz prestiżowej amerykańskiej nagrody Chicken & Egg Award 2021.

(Źródło: www.krakowfilmfestival.pl)

(YouTube: KrakowFilmFoundation/Syndrom Hamleta reż./dir. Elwira Niewiara, Piotr Rosołowski - Film otwarcia 62. KFF)

***

Tytuł audycjiO wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Goście: Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski (twórcy filmu dokumentalnego "Syndrom Hamleta")

Data emisji: 14.06.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Kinematografia ukraińska – od rewolucji na Majdanie do rosyjskiej inwazji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 22:00
Ostatnie miesiące to czas, kiedy z uwagą i smutkiem obserwujemy wojnę za naszą wschodnią granicą, ale i czas, w którym szczególną uwagę poświęcamy ukraińskiej kulturze, w tym kinematografii i losom jej twórców. Gośćmi Arkadiusza Gołębiewskiego we wtorkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" byli dyrektor Festiwalu Filmowego UKRAINA! Beata Bierońska-Lach, szef Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński oraz ukraińska aktorka Oksana Czerkaszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gasiuk-Pihowicz staje w obronie... Putina. "Wychowywał się na ulicy, żył z dziećmi bezdomnymi" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 13:57
- Putin to jest człowiek, który wyszedł z bardzo ciężkiego środowiska - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz. Polityk KO broniła Putina podczas spotkania wyborczego w Lęborku.
rozwiń zwiń