Polskie Radio
Section05
Joanna Sławińska

Sixto Rodriguez. Nieznany robotnik z Detroit, który był gwiazdą w RPA

Sixto Rodriguez przez 30 lat żył skromnie jako robotnik w Detroit, nie wiedząc nawet, że jego płyty sprzedają się w ogromnych nakładach w Republice Południowej Afryki. - On śpiewał o systemie, który wkrótce upadnie. To była muzyka młodzieżowa, gniewna, a całość wywrotowa. Cenzura blokowała jego piosenki, nie puszczali go w radiu, ale można było kupić jego płyty - mówił Malik Bendjelloul, reżyser dokumentu o tym właśnie muzyku pt. "Sugar Man".
Zobacz więcej na temat:  kino Joanna Sławińska Sixto Rodriguez RPA

Powstaje film o legendarnej alpinistce. Autorka scenariusza: Wanda Rutkiewicz parła do przodu i zdobywała

Powstaje film o Wandzie Rutkiewicz, słynnej zdobywczyni najwyższych szczytów. - Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem było dla mnie, po tym jak zapoznałam się z całym życiem Wandy Rutkiewicz, wyjęcie takiego fragmentu, który opowie o niej najlepiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marzena Podgórska, autorka scenariusza. Który moment życia himalaistki zobaczymy w produkcji?
Zobacz więcej na temat:  film polski Maciej Pieprzyca Wanda Rutkiewicz Joanna Sławińska

Samouk, który zmienił światowe kino. Wspomnienie Williama Friedkina

Zawdzięczamy mu takie filmy jak "Egzorcysta" i "Cena strachu" oraz nagrodzony Oscarem "Francuski łącznik". Choć nie ukończył szkoły filmowej, a wiele jego dzieł nie odniosło sukcesów, poprzez swoją twórczość w znacznym stopniu wpłynął na światowe kino. W "Magazynie bardzo filmowym" wspominaliśmy amerykańskiego reżysera Williama Friedkina.
Zobacz więcej na temat:  William Friedkin kino reżyser Joanna Sławińska

95. rocznica urodzin Stanleya Kubricka. "Jego filmy są zagadkami"

26 lipca przypadła 95. rocznica urodzin reżysera Stanleya Kubricka, twórcy takich filmów, jak "Lśnienie", "Oczy szeroko zamknięte", "Mechaniczna pomarańcza" czy "Odyseja kosmiczna". - Jak pięknie raz powiedział jeden z teatrologów i filmoznawców niemieckich Hans-Thies Lehmann, filmy Kubricka to są często zagadkowe obrazy naszej własnej epoki - mówi prof. Krzysztof Kozłowski, filmoznawca i autor monografii reżysera.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino Malcolm McDowell

Jan Englert wraca na ekrany w filmie "Skrzyżowanie". Dominika Montean-Pańków: filmy robi się sercem

W połowie czerwca padł ostatni klaps na planie filmu "Skrzyżowanie" Dominiki Montean-Pańków. Główną rolę w fabularnym debiucie tej nagradzanej dokumentalistki gra Jan Englert. Ze scenarzystką i reżyserką obrazu, jeszcze podczas zdjęć do filmu, rozmawiała Joanna Sławińska. 
Zobacz więcej na temat:  film polski kino Joanna Sławińska Jan Englert Dominika Montean-Pańków Anna Romantowska

Dokumentalistka Elwira Niewiera pomaga żołnierzom walczącym na Ukrainie

- Pierwszego dnia zaczęłam zbierać pieniądze i kupować rzeczy. Transport dojechał tydzień później. To jest początek długiej przygody, bo tych transportów było już kilkanaście - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dokumentalistka Elwira Niewiera. Autorka filmu "Syndrom Hamleta", poświęconego młodym Ukraińcom dotkniętym traumą wojny, organizuje transporty sprzętu na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Sławińska wojna na Ukrainie Ukraina dokument film dokumentalny

Trwa 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Animator". To trampolina do Oscara

Poznański festiwal "Animator" jest największą imprezą w Polsce poświęconą filmom animowanym. - Sercem "Animatora" są konkursy. W tej chwili jest ich cztery, w tym ten najbardziej prestiżowy konkurs międzynarodowy filmów krótkometrażowych, którego Grand Prix od 2017 roku uprawnia do skróconej ścieżki oscarowej, więc do selekcji tego konkursu wpływa oczywiście najwięcej zgłoszeń z całego świata - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektorka artystyczna wydarzenia Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Adriana Prodeus Joanna Sławińska animacja festiwal filmowy Poznań kino

"To coś nowego". Malcolm McDowell w radiowej Jedynce o pracy nad filmem o Krystynie Skarbek

Malcom McDowell jest znany między innymi z głównych ról w kultowym obrazie Stanleya Kubricka "Mechaniczna pomarańcza" i "Szczęśliwym człowieku" Lindsaya Andersona. Teraz brytyjski aktor pracuje nad szpiegowskim thrillerem "The Partisan" w reżyserii Jamesa Marquanda, który przedstawia historię Krystyny Skarbek - legendarnej agentki tajnych służb brytyjskich. - Nigdy nie grałem szpiega, więc to coś nowego. (...) Grałem biskupów, królów, cesarzy, a szpieg mi się nie trafił - przyznaje Malcolm McDowell w rozmowie dla Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino FILM Polski Instytut Sztuki Filmowej Malcolm McDowell Krystyna Skarbek

42. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Rekordowa liczba zgłoszeń

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film, który odbywa się już po raz 42., to impreza, podczas której dowiadujemy się, jak wygląda młode polskie kino i w jakim kierunku się ono rozwija. W tym roku mamy do czynienia z rekordową liczbą zgłoszeń. - Młodzi szybciej i częściej sięgają po narzędzia filmowe - uważa Anna Serdiukow.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino Joanna Sławińska

"W teatrze przemocy". Dzieci-żołnierze ze złamanym życiem

- Pierwsze i najważniejsze pytanie, które się pojawia, kiedy spotykamy postać Dominica Ongwena, brzmi: czy można sądzić go za wszystkie jego czyny, mając na uwadze to, że został jako dziewięciolatek porwany i zindoktrynowany - mówi operator filmowy Kacper Czubak. Nasz gość jest współautorem filmu dokumentalnego "W teatrze przemocy" opowiadającego historię człowieka, który jako dziecko siłą został wcielony do jednostki terrorystycznej.
Zobacz więcej na temat:  dzień dziecka kino film dokumentalny Joanna Sławińska