Jakub Majmurek: Wojciech Jerzy Has to reżyser, który lubi inscenizować rupieciarnie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 10:00
- Pierwsze pojęcie, które kojarzy mi się z Hasem, typem jego wyobraźni, to jest pojęcie rupieciarni. To jest reżyser, który lubi inscenizować różnego rodzaju rupieciarnie, zabierać nas do jakichś umarłych, nieistniejących już światów przeładowanych bibelotami z przeszłości - mówił w Dwójce krytyk filmowy Jakub Majmurek. 1 kwietnia minęła 99. rocznica urodzin Wojciecha Jerzego Hasa.
Reżyser Wojciech Jerzy Has był niezrównanym interpretatorem wybitnej literatury
Reżyser Wojciech Jerzy Has był niezrównanym interpretatorem wybitnej literaturyFoto: Witold Rozmysłowicz/PAP
  • Dzień po 99. rocznicy urodzin Wojciecha Jerzego Hasa, która miała miejsce 1 kwietnia, zaprosiliśmy Państwa na audycję "Rozmowy po zmroku" poświęconą temu twórcy.
  • Wojciech Jerzy Has był wybitnym reżyserem filmowym, twórcą takich filmów, jak "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka" czy "Sanatorium pod Klepsydrą".
  • O jego filmach rozmawiali w Dwójce Jakub Majmurek i Jakub Demiańczuk.

Wojciech Jerzy Has (1925-2000) to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, scenarzysta, twórca i wizjoner polskiego kina. W związku ze zbliżającą się setną rocznicą urodzin reżysera ukazała się kolekcjonerska wersja albumu "Has" ze wszystkimi krótko- i pełnometrażowymi filmami w odrestaurowanej wersji. Wydawnictwo to liczy 16 płyt Blu-ray.

Wojciech Jerzy Has i jego rupieciarnia

Wojciech Jerzy Has był artystą "osobnym", ale też wnikliwym obserwatorem swoich czasów i badaczem ludzkiej psychiki, niezrównanym interpretatorem wybitnej literatury i twórcą, którego dzieła charakteryzują się niepowtarzalną stylistyką.

- Pierwsze pojęcie, które kojarzy mi się z Hasem, typem jego wyobraźni, to jest pojęcie rupieciarni. To jest reżyser, który lubi inscenizować różnego rodzaju rupieciarnie, zabierać nas do jakichś umarłych, nieistniejących już światów przeładowanych bibelotami z przeszłości. Ten labirynt rupieci, przedmiotów, które na poły należą do muzeum, na poły na śmietnik, staje się przestrzenią, w której rozwija się jego wyobraźnia - mówił Jakub Majmurek. Jak dodał, styl ten nie był widoczny w pierwszych realizacjach reżysera ("Pętla", debiut z 1958), ukształtował się natomiast w latach 60.

Czytaj także:

Holoubek, Nowicki, Cybulski

Jakub Demiańczuk przyznał, że jego pierwsze skojarzenie z twórczością Hasa jest podobne. Drugim natomiast są twarze aktorów. - To Gustaw Holoubek w "Pętli", Jan Nowicki w "Sanatorium pod Klepsydrą", Zbyszek Cybulski w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" - wyliczał. - Każdy z jego filmów był fantastycznie obsadzony, miał wybitną rękę do prowadzenia aktorów. Rupieciarnia jest pierwszym skojarzeniem, ale aktorzy i aktorki to moje drugie skojarzenie, które stawiam na równi z tym pierwszym.

Podczas audycji wysłuchaliśmy też archiwalnych nagrań Polskiego Radia z wypowiedziami samego reżysera.


Posłuchaj
29:27 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku_2024_04_02-21-29-18.mp3 Wojciech Jerzy Has - krytycy filmowi o stylu reżysera (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Marcin Pesta

Goście: Jakub Majmurek i Jakub Demiańczuk (krytycy filmowi)

Data emisji: 2.04.2024

Godzina emisji: 21.30

mgc/pg/wmkor

Czytaj także

"Pętla". Debiut, który był wizytówką późniejszego kina Wojciecha Jerzego Hasa

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2024 05:35
20 stycznia 1958 roku miała miejsce premiera filmu fabularnego "Pętla" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. To wyraziste kino z główną rolą Gustawa Holoubka uderza w poważny problem społeczny tamtych czasów, pogłębiając go o warstwę psychologiczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu ma 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 17:00
Wajda, Polański, Has - we Wrocławiu kręcili filmy najwięksi, a tamtejsza Wytwórnia Filmów Fabularnych świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. - Właściwie nie ma polskiego reżysera, który tutaj przynajmniej jednego filmu by nie zrobił - powiedział w Dwójce Robert Banasiak, dyrektor WFF.
rozwiń zwiń