Waldemar Modestowicz: aktorzy są najważniejsi. Podsumowanie Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 12:00
- Cały ten moment spotkania i pracy nad słuchowiskiem to bardzo emocjonalne chwile i chciałbym powiedzieć aktorom, że ich kocham i że tylko tak może się rodzić prawdziwa sztuka - mówił reżyser Waldemar Modestowicz podczas audycji podsumowującej Festiwal "Dwa Teatry 2024" w Sopocie.
Twórcy słuchowiska Siostra Hioba, od lewej: Marta Rebzda (tekst), Waldemar Modestowicz (reżyseria) oraz Maciej Kubera (realizacja akustyczna)
Twórcy słuchowiska "Siostra Hioba", od lewej: Marta Rebzda (tekst), Waldemar Modestowicz (reżyseria) oraz Maciej Kubera (realizacja akustyczna)Foto: Sebastian Gołos/Polskie Radio
 • Na kulturalną mapę Sopotu po trzech latach przerwy powrócił Festiwal "Dwa Teatry".
 • W audycji "Rozmowy po zmroku" na gorąco wyniki festiwalu podsumowały Małgorzata Szymankiewicz i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.
 • Grand Prix w sekcji radiowej otrzymało słuchowisko "Siostra Hioba" (reż. Waldemar Modestowicz, główna rola: Anna Dereszowska).

Za nami XXIII Festiwal Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia "Dwa Teatry". W wieczór po ogłoszeniu wyników Dwójkowe studio specjalne odwiedzili twórcy słuchowiska "Siostra Hioba". 

Barbara Sadowska, mama Grzegorza Przemyka. "Siostra Hioba" - słuchowisko Marty Rebzdy [POSŁUCHAJ]

To nagrodzeni: za tekst - Marta Rebzda, za reżyserię - Waldemar Modestowicz oraz za realizację akustyczną - Maciej Kubera.

"Siostra Hioba" - nagrania dokumentalne i wiersze

Słuchowisko otrzymało Grand Prix w sekcji radiowej. To opowieść o Barbarze Sadowskiej, mamie Grzegorza Przemyka, który zmarł w 1983 roku w wyniku pobicia przez milicję. Radiowy spektakl łączy w sobie nagrania dokumentalne z tekstem Marty Rebzdy.

- Tutaj mamy to połączenie. Marta Kucharska - przyjaciółka Barbary Sadowskiej, Małgorzata Grabowska - córka przyjaciółki Barbary Sadowskiej i Igor Bieliński, który przyjaźnił się z Grzegorzem Przemykiem, to są te trzy osoby, których wypowiedzi znalazły się w słuchowisku. Plus wiersze Barbary Sadowskiej, które odkopałam w czytelni przy ulicy Koszykowej, zupełnie zapomniane, wstrząsające - mówiła Marta Rebzda.

Słuchowisko powstało dzięki pomocy Cezarego Łazarewicza, autora książki "Żeby nie było śladów".

Prowadzące i goście studia Dwójki na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie Prowadzące i goście studia Dwójki na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie

Waldemar Modestowicz: kocham aktorów

Reżyserem radiowego spektaklu jest Waldemar Modestowicz, który podczas spotkania w radiowym studiu szczególnie podkreślał rolę aktorów w tworzeniu Teatru Polskiego Radia.

- Bardzo chciałem powiedzieć wszystkim aktorom, że są najważniejszymi osobami w naszych przedstawieniach, w naszych słuchowiskach czy spektaklach telewizyjnych.
I to dzięki nim tak naprawdę to się konstytuuje, powstaje to, co wymyślamy. To oni swoją wrażliwością, sercem, ciałem, słowem, emocjami to wszystko stwarzają - podkreślał reżyser. - Cały ten moment spotkania i pracy nad słuchowiskiem to bardzo emocjonalne chwile i chciałbym powiedzieć aktorom, że ich kocham i że tylko tak może się rodzić prawdziwa sztuka.


Posłuchaj
52:01 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku_2024_06_24-21-29-29.mp3 Podsumowanie Festiwalu "Dwa Teatry" ze studia specjalnego w Sopocie

"Dwa Teatry" ponownie w Sopocie

"Dwa Teatry" są konkursem słuchowisk oraz spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w poprzedzającym sezonie. Poznaliśmy już laureatów Wielkiej Nagrody 23. festiwalu. Są to: aktorka Joanna Szczepkowska i aktor Adam Ferency. Laureatami Nagrody 70-lecia Telewizji Polskiej zostali: reżyserka Olga Lipińska i reżyser Jerzy Antczak.

Festiwal "Dwa Teatry" to święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. W tym roku odbyło się już po raz 23. Po trzech latach przerwy festiwal wrócił do korzeni i znów zagościł w Sopocie.

PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH w sekcji radiowej:

Jury przyznało nagrody:

 • Grand Prix twórcom słuchowiska "Siostra Hioba"; nagrody otrzymali: za tekst - Marta Rebzda, za reżyserię - Waldemar Modestowicz, za realizację akustyczną - Maciej Kubera, za tytułową rolę aktorską - Anna Dereszowska,
 • Maciejowi Wiktorowi za reżyserię słuchowiska "Ci" Patrycji Babickiej,
 • Tomasz Manowi za scenariusz oryginalny słuchowiska "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz" oraz "Mała piętnastka" reżyserowanego przez Tomasza Mana,
 • Tadeuszowi Kabiczowi za scenariusz będący adaptacją - słuchowisko "Kroki" również w jego reżyserii,
 • Michałowi Zdunikowi za muzykę oryginalną i opracowanie muzyczne do słuchowiska "Głosy ciemności" w reżyserii M. Zdunika oraz Cezaremu Reinertowi za muzykę oryginalną i opracowanie muzyczne do słuchowiska "Mała piętnastka" w reż. T. Mana,
 • Wojciechowi Gruszce za realizację słuchowiska "Ci" w reżyserii Macieja Wiktora,
 • Nagrodę aktorską za rolę kobiecą - Annie Seniuk za rolę Matki oraz Oldze Sarzyńskiej za rolę Córki w słuchowisku "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz" w reżyserii T. Mana,
 • Nagrodę aktorską za rolę męską - Mariuszowi Bonaszewskiemu za rolę w słuchowisku "Mała piętnastka" w reżyserii T. Mana,
 • Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę kobiecą Sarze Lityńskej za rolę Antonii w słuchowisku "Godzien litości" w reż. J. Tumidajskiego,
 • Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską - Piotrowi Adamczykowi za rolę Fryzjera Bonifacego w słuchowisku "Cudowne przygody Pana Pinzla Rudego" w reż. Aleksandry Głogowskiej.

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Nagrodą Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności wyróżniono słuchowisko "Ci" Patrycji Babickiej w reżyserii Macieja Wiktora.

Honorowa nagroda dla producenta słuchowisk powędrowała do Programu 1 Polskiego Radia za trafność i atrakcyjność propozycji repertuarowej.

W kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży GRAND PRIX dla najlepszego utworu otrzymali twórcy słuchowiska "Co trzeba zabrać na wędrówkę". Jury nagrodziło: Małgorzatę Czerwień - za tekst, Janusza Kukułę - za reżyserię, Andrzej Brzoskę - za realizację akustyczną, Piotra Skotnickiego - za muzykę.

Posłuchaj wszystkich konkursowych słuchowisk dla dzieci >>>

Nagrodę aktorską za rolę kobiecą przyznano Klaudii Komosińskiej za rolę Alusi w słuchowisku "Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo" w reż. Doroty Sokołowskiej. Nagrodą aktorską za rolę męską uhonorowany został Robert Jarociński za rolę Kota w słuchowisku "Alicja w krainie umysłu" w reż. Wojciecha Urbańskiego. Słuchowiska zostały zgłoszone przez Polskie Radio Dzieciom.

*** 

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziły: Małgorzata Szymankiewicz i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Marta Rebzda, Waldemar Modestowicz, Maciej Kubera, Sara Lityńska, Katarzyna Szyngiera, Katarzyna Minkowska, Magda Umer, Tomasz Man (laureaci Festiwalu "Dwa Teatry")

Data emisji: 24.06.2024

Godzina emisji: 21.30

dz/mgc/wmkor/pg

Czytaj także

"Dwa Teatry 2024". Adam Wojtyszko: szansa spotkania ze słuchaczem to dla nas święto

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2024 12:33
W Sopocie trwa 23. festiwal "Dwa Teatry". - Mam nadzieję, że ludzie, którzy przyjdą się z nami spotkać, poczują to i zrozumieją, że są dla nas niesamowicie ważni. Słuchacze to taki dziwny rodzaj półducha, do którego zawsze staramy się odnosić, tworząc, zawsze staramy się odgadnąć, co jest ważne i potrzebne. Szansa na bezpośrednie spotkania to dla nas święto - mówił w Dwójce Adam Wojtyszko, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwa Teatry 2024". Anna Wieczur: w tym roku wiele słuchowisk opowiada o niedalekiej historii

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 16:21
- To bardzo trudne, żeby opowiadać o niedalekiej przeszłości w sposób nie tyle obiektywny, co wrażliwy i uczciwy. W przypadku tegorocznych słuchowisk to się natomiast pięknie udało - mówiła w Dwójkowej audycji specjalnej z Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie reżyserka Anna Wieczur, jurorka w konkursie słuchowisk dla dorosłych.
rozwiń zwiń