90-lecie studia Barrandov. "Międzynarodowe koprodukcje kręcono tu od lat 30."

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 11:11
- Myślę, że Praga była i wciąż jest idealnym miejscem dla filmowców. W tym mieście można znaleźć zarówno budynki z XI wieku, jak i te całkiem nowoczesne. To sprawia, że na każdym kroku można tutaj natknąć się na ekipę filmową - mówił w Dwójce Jakub Zíka ze studia filmowego Barrandov, które świętuje jubileusz 90-lecia.
Studio filmowe Barrandov w czeskiej Pradze
Studio filmowe Barrandov w czeskiej PradzeFoto: Monika Zając/PR2

"Pociągi pod specjalnym nadzorem" i "Miłość blondynki", ale też "Zaklęte rewiry", "Amadeusz", "Mission Impossible" czy Bondowskie "Casino Royale" - co łączy te filmy? Wszystkie powstawały w "Hollywood nad Wełtawą", czyli w praskim studiu Barrandov.

90 lat temu, 28 listopada 1931 roku, na wzgórzu w dzisiejszej dzielnicy Praga 5 rozpoczęła się budowa kompleksu, który w ciągu kolejnych lat miał stać się największym w Czechosłowacji i jednym z największych tego typu w Europie.

Słynni filmowcy wybierają Barrandov

Studio powstałe z inicjatywy braci Milosa i Vaclava Havlów (ojca późniejszego pierwszego demokratycznego prezydenta Czech) rozpoczęło działalność w 1933 roku i szybko zdobyło międzynarodową sławę. Podczas II wojny światowej przejęte przez nazistów, po wojnie - znacjonalizowane, do dziś nie straciło na znaczeniu. Swoje filmy kręcili tam m.in. Milos Forman, Jiri Menzel, Agnieszka Holland czy Steven Soderbergh.


Posłuchaj
25:17 Dwójka rozmowy po zmroku 25.11.2021.mp3 Barrandov - praskie Hollywood. Z wizytą w słynnym studiu filmowym (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

- Największą chyba koprodukcją, jaka tu powstała, był "Amadeusz" Milosa Formana z 1984 roku. To dzięki temu filmowi Czechami zainteresowali się na nowo twórcy z USA, którzy na dobre rozgościli się nad Wełtawą już po aksamitnej rewolucji z 1989 roku - opowiadał Jakub Zíka.

Jak Barrandov zapisał się w historii polskiej kinematografii

Równolatkiem studia Barrandov jest Janusz Majewski. To właśnie w Pradze polski reżyser kręcił słynne "Zaklęte rewiry", ekranizację powieści Henryka Worcella z 1936 roku.

O wszystkim - Janusz Majewski 1200.jpg
"Życie brane garściami". Janusz Majewski świętuje 90. urodziny

- Początkowo szukaliśmy wszystkich lokacji w Polsce. Ale podstawowa rzecz, tzn. dobra, przedwojenna restauracja, jaką była np. restauracja w Grand Hotelu w Krakowie, gdzie pracował autor książki, była praktycznie nieosiągalna. Zaczęliśmy więc szukać gdzieś za granicą. Często jeździłem wtedy na Węgry i uważałem, że idealnym miejscem będzie Budapeszt. Tak jakoś jednak się stało, że pojechaliśmy przez Pragę. Tam na ulicy zobaczyłem młodego chłopaka, pomocnika kelnera, który wybiegł z restauracji, trzymając na tacy pięć kufli spienionego piwa - wspominał filmowiec.

Było to dla Janusza Majewskiego impulsem, by przyjrzeć się bliżej śródmiejskim, praskim restauracjom. - Okazało się, że tam ta kultura restauracyjna nadal jest taka, jak przed wojną. A o to przecież nam szło, żeby to wszystko wyglądało jak lata 30. - tłumaczył Janusz Majewski.

Hala zdjęciowa w studiu filmowym Barandov Hala zdjęciowa w studiu filmowym Barandov

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Monika Zając

Goście: Janusz Majewski (reżyser), Jakub Zíka (studio filmowe Barrandov)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Radosław Piwowarski: jestem młody wewnętrznie, a kino jest sztuką młodych [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 11:00
- W szkole filmowej każdy nosi głowę marszałka. Fellini i ja. Ale z każdym rokiem człowiek pokornieje - mówił w rozmowie z Robertem Mazurkiem reżyser, scenarzysta i aktor Radosław Piwowarski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków to kino dla każdego"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 17:00
- Nasz festiwal prezentuje nowe kino azjatyckie. W Japonii, Korei Południowej kinematografia istnieje od ponad stu lat i tam sztuka filmowa ma się świetnie. W krajach rozwijających się tworzony jest nowy język filmowy, pojawiają się nowe pomysły estetyczne. Z twórcami tych filmów będziemy się łączyć przez internet - mówił na antenie Dwójki Jakub Królikowski, dyrektor Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Komedie romantyczne bez Tomasza Karolaka to słabe komedie" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 13:47
- To nieprawda, że zagrałem we wszystkich polskich komediach romantycznych. Zdarzają się komedie romantyczne bez Karolaka, ale one są wtedy słabe - żartował popularny aktor w audycji "Mazurek słucha" w Programie 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń