REKLAMA

Spycimierskie Boże Ciało

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 21:30
W audycji "Rozmowy po zmroku" odwiedziliśmy Spycimierz - małą wioskę w województwie łódzkim, kilka kilometrów od Uniejowa, gdzie co roku parafianie układają kwietne dywany na trasie procesji w Boże Ciało.
Spycimierz. Od rana trwają przygotowania do głównych uroczystości Bożego Ciała
Spycimierz. Od rana trwają przygotowania do głównych uroczystości Bożego CiałaFoto: Małgorzata Szymankiewicz/PR

Co roku parafianie spycimierscy, na kilka dni przed uroczystością Bożego Ciała, pozostawiają swoje zwykłe obowiązki, by zbierać kwiaty. Kwiaty na dywany, które ułożą na trasie procesji w Boże Ciało.


W roku stulecia niepodległości Polski na spycimierskich dywanach znajdujemy dużo motywów narodowych Fot.: Małgorzata Szymankiewicz W roku stulecia niepodległości Polski na spycimierskich dywanach znajdujemy dużo motywów narodowych   Fot.: Małgorzata Szymankiewicz

Tradycja, wedle przekazów ustnych, istnieje od 200 lat. Nie ustalono, skąd zwyczaj przyszedł do Spycimierza. Podobny istnieje w kulturach południowych – we Włoszech i w Hiszpanii.

Dywan przed jednym z ołtarzy   Fot.: Małgorzata Szymankiewicz Dywan przed jednym z ołtarzy  Fot.: Małgorzata Szymankiewicz

O tradycji, symbolice układania kwietnych dywanów i ważności tych działań dla lokalnej społeczności parafialnej opowiadali: Maria Pełka, prezes Parafialnego Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało, Aldona Plucińska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz ks. Wojciech Kaźmierczak - wieloletni proboszcz parafii w Spycimierzu, inicjator wpisania tradycji na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.


Posłuchaj
29:41 Rozmowy po zmroku 16.06.2022.mp3 Spycimierskie Boże Ciało (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 16.06.2022

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

"Dialog, między religiami, nie zagraża zachowaniu swojej tożsamości"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 15:00
- Dialog chrześcijańsko-judaistyczny wpisuje się w bardzo szeroką postawę Kościoła prowadzenia dialogu ze współczesnym światem. Jeżeli Kościół ma walczyć o zbawienie ludzi, to należy pamiętać, że Bóg pragnie zbawić wszystkich ludzi - mówił w Dwójce ks. bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boże Ciało. "Człowiek w podróży do Nieba potrzebuje przewodnika i pokarmu"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 16:30
Kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W Rozmowie PR24 o Bożym Ciele mówił ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Bazyliki Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
rozwiń zwiń