X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Profesor Chone Szmeruk. Pan od jidysz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 19:55
W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o Żydzie z Warszawy, który po wyjeździe do Izraela stał się znawcą języka jidysz. 8 lipca minęło 20 lat od jego śmierci.
Audio
  • Profesor Chone Szmeruk. Pan od jidysz (Strefa literatury/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chris Parypa Photography / Shutterstock.com

Profesor Chone Szmeruk przed wojną jeździł ze swym dziadkiem do cadyka do Góry Kalwarii. Ów dziadek przed 1939 r. sprzedał sklep i wraz z biblioteką przeniósł się do Jerozolimy, by być bliżej, gdy zjawi się Mesjasz, zaś Chone Szmeruk po doświadczeniach wojny odrzucił Boga. Po pogromie kieleckim postanowił emigrować przez zieloną granicę. Kiedy dotarł do Jerozolimy, dziadek już nie żył. Chone zamieszkał w jego mieszkaniu, w Mea Shearim, w domu, w którym mieszkał też rabin z Góry Kalwarii. Mijali się na schodach. Rabin nie zauważał niewierzącego Chonego, który rozpoczął studia i - posiadając księgozbiór dziadka - obronił doktorat.

Profesor, który był wybitnym znawcą literatury jidysz, przyczynił się do utworzenia katedry tego języka i jego literatury na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. A trzeba powiedzieć, że jednym z twórców piszących w języku jidysz był Izaak Bashewis Singer. Na długo nim Polska i Izrael nawiązały oficjalne kontakty - Chone Szmeruk doprowadzał do łączenia się środowisk naukowych Polski, Izraela, Anglii. 

W maju w muzeum Polin odbyła się sesja naukowa poświęcona prof. Chone Shmerukowi. W audycji poświęconej jemu oraz kulturze polskich Żydów udział wzięli prof. Monika Adamczyk-Garbowska (UMCS), prof Anna Kuligowska-Korzeniewska, dr Hanna Węgrzynek, Michał Sobelman i Krystyna Szmeruk.

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 3.09.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żydzi, Polacy i Kozacy. Otwarta rana Humania

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 11:00
- Humań to miejsce, gdzie w 1768 roku Kozacy wymordowali tysiące Żydów i Polaków. To się tam czuje. Kozacy i inni mieszkańcy miasta zbudowali pomnik przywódców rzezi, uważanej przez Ukraińców za powstanie narodowe - mówił Krzysztof Kopczyński, współautor książki "Dybuk. Opowieść o nieważności świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moshe Kupferman. Z Jarosławia do Izraela

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 18:00
- Niewiele osób o tym pamięta, ale przed II wojna światową 1/3 mieszkańców Jarosławia stanowili Żydzi. Wśród nich był też znany na całym świecie malarz Moshe Kupferman – powiedział Piotr Stasiowski, jarosławianin, obecnie dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom bawełnianych królów. Pałac Poznańskich w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 18:54
– To jeden z najbardziej okazałych budynków w Łodzi, tych, które robią największe wrażenie na zwiedzających – mówiła Sylwia Kocznur z Muzeum Miasta Łodzi.
rozwiń zwiń