X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Taras Szewczenko - wieszcz Euromajdanu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 10:15
Kim był Taras Szewczenko? Dlaczego jego wiersze recytują zgromadzeni na kijowskim Euromajdanie? O niezwykłym ukraińskim poecie porozmawiamy w audycji "Strefa literatury".
Taras Szewczenko - autoportret
Taras Szewczenko - autoportretFoto: Wikimedia/CC

"Kiedy patrzyło się na niego, to najpierw rzucała się w oczy czarna czuprynę i gęsta broda. Potem uwagę przyciągały oczy jak węgle. Błyszczały mu w szczególny sposób, zwłaszcza gdy na Placu Nieodległości wykrzykiwał wiersze ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki" - tak opisywano 20-letniego Serhija Nigojana, jednego z demonstrantów zabitych podczas protestów w Kijowie .

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>

Taras Szewczenko urodził się w rodzinie pańszczyźnianego chłopa we wsi należącej do zrusyfikowanego Niemca. Żył 47 lat, z czego tylko 9 lat jako wolny człowiek. Pierwsze próby poetyckie podejmował jeszcze w okresie poddaństwa. Po wykupieniu z niego rozpoczął okres niezwykle intensywnej pracy poetyckiej, pisząc w języku ukraińskim. Wiersze Szewczenki powstawały w tym właśnie języku, wszystkie zaś jego powieści i większość dramatów zostało napisanych po rosyjsku.

O ukraińskim poecie w "Strefie literatury" opowiedzą: Mirosław Czech, tłumacz Adam Pomorski i dr Danuta Sosnowska. Teksty przeczyta Andrzej Mastalerz.

Na audycję zapraszają Joanna Szwedowska i Ewa Stocka-Kalinowska.

9 lutego (niedziela), godz. 18.00-19.00

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cudownie ocalona księga Chaima Nachmana Bialika

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 14:30
- On pisze o tych godzinach samotności, kiedy na zewnątrz wiosna piękna przychodzi, a on siedzi w ciemnym pokoju i studiuje gemarę, żyjąc tym, co powiedzieli rabini 2 tysiące lat temu - o twórczości Chaima Nachmana Bialika rozmawialiśmy w "Strefie literatury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy na Ukrainie trwa powstanie narodowe?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 15:00
– Najgłębszą warstwą protestów jest świadomość zagrożenia bytu narodowego, które niesie ze sobą imperialna polityka Rosji. To, co dzieje się na Ukrainie, przybiera więc charakter patriotycznego zrywu – mówił w Dwójce publicysta Mirosław Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stracone pokolenie" - język uwolniony przez koszmar wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 11:00
– Pewnych rzeczy, które mówiono otwarcie po pierwszej wojnie światowej, pisarz nie wypowiedziałby wcześniej – o pisarzach, których wspólnym doświadczeniem był kryzys europejskich wartości po Wielkiej Wojnie, mówił w Dwójce prof. Jerzy Jarzębski
rozwiń zwiń