X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Swen Czachorowski. Pisarz odzyskany po latach

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 19:16
Bohaterem audycji był autor wznowionego tomu utworów zatytułowanego "Pejzaż gnojnej góry". Książka pierwotnie została wydana w 1968 roku w małym nakładzie i była do dziś nie do zdobycia.
Audio
  • O poecie, prozaiku i aktorze Stanisławie Swenie Czachorowskim (Strefa literatury/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

"Swen zrobił na mnie niesamowite wrażenie - szczupły, niewysoki, z wydatnym nosem i płomiennymi oczami - cały grał. Włosy, ręce, gestykulacja. Rozmawiał, jakby recytował, jakby był na scenie i sprawdzał wrażenie, jakie robi na widowni. A robił na wszystkich. Dominował w każdym towarzystwie. Nieraz w sposób dokuczliwy. Był apodyktyczny, zachłanny, zmienny w nastrojach. To pełen patosu, to bez humoru. Łatwo go można było urazić. Swen fascynował, ale długo po nim trzeba było odpoczywać. Potem znów do niego gnało. Prychający i szarpany przez nerwowe tiki, gdy grał, zmieniał się. Czytał swoje wiersze i wszyscy truchleli, że za głośno oddychają" - tak poetę, prozaika, aktora Stanisława Swena Czachorowskiego wspominała Irena Prudil.

Czachorowski przez wiele lat był przyjacielem Mirona Białoszewskiego. Ich wspólne doświadczenia podczas Powstania Warszawskiego Białoszewski opisał w "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego".

O zmarłym w 1994 roku pisarzu mówili w audycji: Piotr Matywiecki - poeta i eseista, Karol Samsel - poeta i literaturoznawca, autor posłowia do nowego wydania "Pejzażu gnojnej góry" oraz Cezary Polak - dziennikarz i polonista. Z archiwum Polskiego Radia przypomnieliśmy również wywiad ze Stanisławem Swenem Czachorowskim nagrany w 1992 roku przez Jerzego Skokowskiego. W czasie tej audycji poeta czytał też swoje wiersze.

***

Tytuł: Strefa literatury 

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 11.08.2019

Godzina emisji: 18.00

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opowieści na Międzynarodowy Dzień Tłumacza

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 13:00
Z okazji przypadającego 30 września święta autorów przekładów o swoim zawodzie w audycji "Zapiski ze współczesności" opowiadali znakomici polscy tłumacze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korespondencja Herlinga i Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 18:42
- Szacuje się, że spuścizna Giedroycia wynosi około 250 tysięcy listów i to jest korespondencja liczona od 1945 roku. Przekładając liczbę listów na liczbę dni, to właściwie on głównie pisał listy - mówił prof. Rafał Habielski w "Strefie literatury".
rozwiń zwiń