REKLAMA

W cieniu Stalina. Broniewski, Tuwim, Gałczyński i Boy-Żeleński

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 11:39
- Sowieccy okupanci udawali wyzwolicieli i przyjaciół. Próbowali uwodzić naszych literatów, przekonywać ich, że idąc na współpracę z nimi, przyczyniają się do światowego postępu, do dobra ludu pracującego, szarego człowieka. Te hasła, idee trafiały do przekonania tym, którzy chcieli się dać przekonać - mówił w Dwójce Piotr Kitrasiewicz, autor książki "Polscy pisarze w cieniu Stalina".
Z Piotrem Kitrasiewiczem, autorem książki Polscy pisarze w cieniu Stalina, rozmawialiśmy o dramatycznych wyborach polskich literatów
Z Piotrem Kitrasiewiczem, autorem książki "Polscy pisarze w cieniu Stalina", rozmawialiśmy o dramatycznych wyborach polskich literatówFoto: slonme/Shutterstock

Broniewski, Tuwim, Gałczyński i Boy-Żeleński powiedzieli "tak"

Polscy pisarze, inaczej od swych sowieckich kolegów, "w cieniu Stalina" byli ledwie kilka lat. I tylko bardzo nieliczni potrafili w tym czasie zdecydować się na milczenie, sprzeciw, odmowę współdziałania.

Ikony ze skazą w życiorysie

Piotr Kitrasiewicz pokazuje w swojej książce sylwetki czterech wybitnych literatów: Władysława Broniewskiego, Juliana TuwimaKonstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Przedstawia ich losy od urodzenia aż do śmierci, także to, co było dla nich wspólne, czyli niechlubne zachowanie w czasie, gdy okazali lojalność sowieckiemu satrapie. Pytanie jednak, czy mamy prawo, po latach, oceniać ich postawę? Czy ludzi, którzy - jak Broniewski czy Boy - stoją przed wyborem życia lub śmierci, albo - jak Gałczyński - mogą nagle znaleźć się bez środków do życia, usunięci na jego margines, nie powinniśmy mierzyć inną miarą...?

Wybrali życie, dostatek, alkohol, pisali rzeczy godne potępienia, podpisywali apele czy deklaracje ocierające się o zdradę, albo wręcz będące aktem zdrady wobec Polski, ale byli też postaciami, które na zawsze pozostaną w polskiej kulturze.


Posłuchaj
29:06 Dwójka strefa literatury 11.02.2022.mp3 Rozmowa z Piotrem Kitrasiewiczem, autorem książki "Polscy pisarze w cieniu Stalina" (Strefa literatury/Dwójka) 

Piotr Kitrasiewicz stara się unikać sądów, przytacza fakty, a oceny, przecież niejednoznaczne, pozostawia czytelnikom.

***

Tytuł audycji: "Strefa literatury"

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Piotr Kitrasiewicz (autor książki "Polscy pisarze w cieniu Stalina")

Data emisji: 11.02.2022

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Ireneusz Kania: lubię języki o skomplikowanej strukturze

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 18:10
- Nie można powiedzieć, że języki są głupsze czy mądrzejsze. Każdy z nich próbuje jakoś opisywać świat, umożliwiać komunikację z innymi. Każdy z nich w swoim zakresie i na swoim obszarze, nie tylko geograficznym, ale i kulturowym, poniekąd tę rolę spełnia zadowalająco. A to, że jedne języki podobają mi się bardziej od innych, to chyba normalna ludzka rzecz - mówił w Dwójce Ireneusz Kania, tłumacz i poliglota.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wypiór". Grzegorz Uzdański i wskrzeszony Adam Mickiewicz [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 19:00
- Pomysł, że Adam Mickiewicz jest wampirem i żyje współcześnie, wydawał mi się bardzo pociągającą wizją, m.in. dlatego, że u samego poety jest wiele upiorów, czyli słowiańskich wampirów - mówił w Dwójce pisarz i poeta Grzegorz Uzdański.
rozwiń zwiń